Petrohrad/Bratislava 16. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Bez riešenia humanitárnej krízy v Mjanmarsku a zastavenia útokov voči Rohingom nebude pokoj nielen v Jakchainskom štáte, ale ani v celom Mjanmarsku. Uviedla to dnes Adriana Pčolinská, poslankyňa NR SR za Sme rodina – Boris Kollár, ktorá sa zúčastňuje ako členka delegácie predsedu slovenského parlamentu Andreja Danka (SNS) na 137. výročnom zasadnutí Medziparlamentnej únie v Petrohrade.
Na snímke poslanci NR SR zľava Boris Kollár, Adriana Pčolinská a Petra Krištúfková (Sme rodina)

Podľa Pčolinskej tento postoj zastáva Slovensko ako účastník niekoľkodňových rokovaní Medziparlamentnej únie, na ktorých táto téma výrazne rezonuje.
K hromadnému úteku moslimských Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v mjanmarskom Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné zrážky si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.
Zasadnutie Medziparlamentnej únie v Petrohrade má na programe aj voľbu novej predsedníčky na nadchádzajúce trojročné volebné obdobie. Slovensko podľa Pčolinskej podporí mexickú kandidátku Gabrielu Cuevasovú Barronovú. Jej súperkou vo voľbe je Ivonne Passadová z Uruguaja.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.