Príbeh Pavla Ruska je o človeku, ktorý išiel za svojim cieľom bez ohľadu na obete.

Chlapec z Liptovského Hrádku prichádza do Bratislavy študovať žurnalistiku. Krátko pôsobí ako športový redaktor v Slovenskej televízii, vypracuje sa a osem rokov po promóciách zakladá a riadi najúspešnejšiu televíziu na Slovensku.

Odchádza do politiky, s novou stranou uspeje vo voľbách a stáva sa ministrom hospodárstva… No potom prichádza pád, z ktorého sa už Pavol Rusko nepozviecha.

Naopak, len pred pár dňami dostal kedysi jeden z najvplyvnešjích mužov v krajine ďalší úder. Ruska obvinili z objednávky vraždy jeho obchodnej partnerky, a tak svoj doterajší život bilancuje už len spoza mreží policajnej cely.

Televízia pre HZDS?

„Jedného dňa mi pridelili asistenta a šoféra,“ spomínal pre Nový Čas herec Ľubomír Gregor na prvé stretnutia s Pavlom Ruskom.

Gregor sa stal jeho podnikateľským partnerom. „Prišiel za mnou do divadla Astorka, zaklopal a pred dverami stál blondiak v baloňáku – Pavol Rusko. Každý druhý víkend ma vozil do Banskej Bystrice, riaditeľom tamojšej pobočky štúdia bol Ľubomír Karásek. Rusko a Karásek boli favoritmi Vierky Ruskovej na manželstvo – vyberala si, za koho sa vydá. Vybrala si Paľa, lebo zistila, že on asi urobí väčšiu kariéru ako Karásek.“

Rusko sa vtedy podľa Gregorových spomienok pýtal, či pozná nejakých politikov, napríklad predsedu parlamentu Ivana Gašparoviča. Mal totiž v pláne založiť televíziu a potreboval pre ňu politickú podporu.

Napriek tomu, že STV bola v tom čase „HZDS pozitív“, Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič, videli vo vzniku súkromnej televízie ďalšiu možnosť, ako mať vplyv v médiách.

Žena s balíkom peňazí

Mimoriadnu úlohu v príbehu o Pavlovi Ruskovi zohrala Sylvia Volzová. Bez nej by Rusko svoje ambície naplnil len veľmi ťažko.

Keď v roku 1993 zakladal Pavol Rusko firmu Markíza-Slovakia, spol. s r. o., mal v predmete podnikania textilnú výrobu. Chcel totiž kúpiť krachujúcu fabriku na výrobu pančuchových nohavíc.

Tak sa Pavol Rusko dostáva k Sylvii Volzovej. Tá vedela zabezpečiť peniaze na jeho biznis plán. Nakoniec však pančuchové nohavice nebolo to, čo dvojici Rusko-Volzová zarobilo rozprávkové peniaze a skomplikovalo vzťahy.

V nasledujúcich dvoch rokoch v predmete podnikania spomínanej s. r. o. pribudli vydavateľské, distribučné a reklamné činnosti. A 31. augusta 1996 vzniká TV Markíza. Volzová mala zohnať na rozbeh televízie miliardu korún od americkej nadnárodnej spoločnosti CME. Tým si kúpili 51 percent v Markíze.

Áno, Rusko svoju televíziu pomenoval podľa fabriky na výrobu pančuchových nohavíc. Žiadna invencia, žiadna stratégia.

Revolúcia alebo mafiánska vojna

Netrvalo dlho a vzťahy medzi spoločníkmi sa dostali do vážnej krízy. Už po roku vysielania mala Markíza vyše 30-percentný podiel na trhu a stala sa hlasom protimečiarovskej revolty. A to všetko bez toho, aby sa angažovala. Nebolo to treba. Propaganda STV bola tak zjavná, že aj neangažovaná televízia vyzerala ako opozičná.

Aj preto ľudia veľmi emotívne vnímali kauzu Gamatex. Vypukla po tom, ako Rusko nechcel vrátiť pôžičku Silošovi Pohankovi a ten pohľadávku predal Mariánovi Kočnerovi, resp. jeho firme Gamatex. Kočner bol Ruskov kamarát, ale k peniazom sa tiež nevedel dostať.

Tak Kočner napochodoval do Markízy za pomoci SBS, ktorej velil Peter Čongrády – vysokopostavený člen mafiánskej skupiny sýkorovcov.

Hovorí sa, že Rusko sa snažil získať v tomto mocenskom boji podporu iných mafiánskych skupín, ale nepodarilo sa mu to. Nakoniec sa – na jeho šťastie – našli silní chlapi z Ukrajiny a Ruska, ktorí prekročili hranice, aby mu televíziu vybojovali späť. Išlo o veteránov z vojny v Afganistane.

Csongrády a jeho skupina sa stiahli a Rusko získal Markízu.

Mnohí si spomínajú, ako Slováci a medzi nimi aj politici či umelci, prišli brániť demokraciu v médiách a nezávislosť Markízy. Postupne sa však ukazovalo, že viac ako o demokraciu išlo len o peniaze a o boj akcionárov o vplyv.

Rusko kúpil od Kočnera Gamatex, neskôr kúpil podnikateľ Ján Kováčik podiel Sylvie Volzovej a stal sa spoločníkom Pavla Ruska. Ten istý Kováčik, ktorý dnes hovorí, že pomohol sprostredkovať stretnutie Ruska s banskobystrickými mafiánmi.

Ich spoločníkom bol biznismen Milan Fiľo a CME. Situácia sa upokojila a Rusko odišiel do politiky. Silnejší ako kedykoľvek predtým.

Nemilosrdný aj vulgárny

V Ruskových rukách sa Markíza stala neuveriteľne mocným nástrojom, schopným ovplyvňovať domácu politiku. Akú silu a vplyv mala táto súkromná televízia, prvýkrát ukázali výsledky parlamentných volieb v roku 1998.

Celkom nová Strana občianskeho porozumenia (SOP), na ktorej mediálnom obraze Markíza usilovne pracovala, získala osem percent. Do národnej rady sa na kandidátke SOP dostal viacerí Ruskovi ľudia.

Napríklad aj jeho manželka Viera, ktorá bola v Markíze vedúcou vydania Televíznych novín. Z predsedu SOP Rudolfa Schustera sa stal prezident. Zo samotného Ruska jeden z najvplyvnejších mužov v krajine.

„Na jednej strane bol nepochybne dobrým manažérom, ktorý vybudoval úspešnú televíziu, ktorá v tom čase nemala žiadnu konkurenciu na trhu. Bol veľmi dôsledný a pracovitý. Na druhej strane sa s ním veľmi ťažko komunikovalo pre jeho zložitú povahu. Občas nemal problém byť aj vulgárny a vyjadrovať sa nevhodne bez ohľadu na to, či sa rozprával s mužom, ženou, podriadeným alebo seberovným,“ spomína na Ruska Miriam Žiaková, ktorá v tých časoch pracovala v Markíze ako redaktorka spravodajstva.

Na Ruskov cynizmus sa rozpamätal aj herec Ľubo Gregor. Z televízie vraj Rusko vyhodil rozvedenú redaktorku s dvoma deťmi len pre akúsi „banálnu blbosť“.

„Nemilosrdne, bez citu. Hovoril som mu, veď to je matka dvoch detí, ona ich živí,“ hovoril Gregor v dokumente televízie VTV z roku 1999.

V meste jazdil dvestovkou

Ctižiadostivý Rusko mal pod palcom televíziu, rádiá, týždenník aj denník. Jemu to však nestačilo. Politiku nechcel len z úzadia ovplyvňovať, on ju chcel aj sám robiť. A tak založil vlastnú stranu Aliancia nového občana (ANO).

Opäť za výdatnej pomoci Markízy, kde medzitým Ruska na poste riaditeľa nahradil Vladimír Repčík, sa novej strane s ôsmimi percentami podarilo prebojovať do parlamentu. ANO išlo do vlády spolu s KDH, SDKÚ a SMK.

Rusko sa stal podpredsedom parlamentu, neskôr ministrom hospodárstva. „Nie je to ani kladný ani záporný hrdina. Bol aj sveták aj papaláš aj odvážny aj nerozvážny,“ hovorí o Ruskovi Rudolf Zajac, niekdajší minister zdravotníctva za ANO.

Po voľbách si Rusko podľa neho zavolal svojich najbližších spolupracovníkov a začal im dávať rozumy. „Povedal: jedenkrát a dosť. Všetci budú svätiť napríklad zákaz alkoholu za volantom. To bol vtedy pomerne obvyklý priestupok. Všetci sme mu to odprisahali a potom sám jazdil dvestovkou po Bratislave,“ spomína Zajac.

Pôsobenie Ruska v druhej Dzurindovej vláde skončilo dosť neslávne. Všetko podstatné sa stalo v roku 2005. Rusko predal svoj podiel v Markíze americkej spoločnosti CME, a tak definitívne prišiel o svoj vplyv v televízii.

Bolo to v čase, keď licenčná rada tvrdo kritizovala neobjektívne spravodajstvo Markízy a reálne hrozilo, že televízia príde o licenciu na vysielanie. Ruskovi však krk zlomila kauza zmenky.

Čo mu zlomilo krk

Rusko si už ako minister hospodárstva požičal viac ako 100 mil. korún od podnikateľa Ľubomíra Blaška, ktorý získaval zákazky v Ruskovom rezorte. Keď na to médiá prišli, šéf ANO mal problém vysvetliť, načo si peniaze požičal a z čoho ich vrátil.

Rusko napríklad tvrdil, že z peňazí chcel splatiť starý dlh Sylvii Volzovej, od ktorej kupoval podiel v Markíze. Práve Volzovú mal podľa mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka nechať Rusko ešte v roku 1997 zavraždiť. Kauza poriadne otriasla politickou scénou na Slovensku.

Rusko stratil dôveru svojich koaličných partnerov a prezident Gašparovič ho odvolal z funkcie ministra.

„Keď v roku 2005 prepukla kauza zmenky, správal sa absolútne nepoliticky. Namiesto toho, aby pre stranu, ktorú založil, vytvoril priestor, tak ju rozbil na cimpr-campr,“ hovorí Zajac. V ANO nastal rozkol, stranu vylúčili z koalície a po predčasných voľbách v roku 2006 odišla do zabudnutia. Spolu s Ruskom.

Prešlo šesť rokov a meno Pavla Ruska opäť zapĺňalo titulky novín. Niekdajší minister hospodárstva sa stal prvým obvineným v kauze Gorila. Polícia v roku 2012 dospela k záveru, že Rusko môže za nevýhodnú privatizáciu Paroplynového cyklu z roku 2004.

Podľa údajného spisu SIS Gorila mal Rusko od Penty zinkasovať províziu 60 mil. korún. Rusko všetky podozrenia odmietol a napokon ho obvinenia zbavil aj prokurátor.

V hľadáčiku polície je bývalý šéf Markízy aj pre kauzu Maják nádeje. Ako riaditeľ krízového centra mal za zvláštnych okolností financovať muzikál Romeo a Júlia a hazardovať s budovou, v ktorej bývajú týrané ženy a deti.

Pád na úplné dno

Pavol Rusko vo svojom živote viackrát padol, aby sa opäť dokázal postaviť – i keď jeho pozícia bola už len slabšia a slabšia. Najtvrdší pád jeho života prišiel pred pár dňami, keď tvárou dopadol na kamennú dlažbu obchodného centra Eurovea v Bratislave.

Komando elitnej Národnej kriminálnej agentúry ho zbalilo a v putách dopravilo pred vyšetrovateľa. Bývalému mediálnemu magnátovi a expolitikovi Ruskovi ozrejmil podrobnosti prípadu, v ktorom podľa polície zohral kľúčovú úlohu.

Takmer pred 20. rokmi sa mal na malom Slovensku stať príbeh ako z filmového thrilleru, ktorý mužom zákona vyrozprával doživotne odsúdený mafiánsky boss Mikuláš Černák. Ten istý Černák, ktorý sa v Ruskovej ére objavil na obrazovke Markízy ako chovateľ tigrov, televízia vysielala aj šot o jeho pompéznej oslave 31. narodenín.

Bývalý šef banskobystrického podsvetia tvrdí, že Rusko za ním prišiel s objednávkou na likvidáciu svojej obchodnej partnerky v Markíze Silvie Volzovej, ktorú by chcel najprv pripraviť o jej podiel v spoločnom biznise. Mafii vraj ponúkol za túto „službu“ 20 až 40 miliónov korún.

Bývalú novinárku televízie Markíza Žiakovú neprekvapilo, že jej bývalého šéfa obvinili z objednávky vraždy. „Možno preto, že jeho spôsoby boli niekedy na môj vkus až príliš drsné.“

Černák vymenoval esá podsvetia, ktoré mali byť do tejto „akcie“ na začiatku zaangažované: za Bystričanov to bola jeho vtedajšia pravá ruka Miloš Kaštan a za Bratislavčanov deklarovaný boss skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel a Peter Steinhübel alias Žaluď.

Kontakt na černákovcov mal Ruskovi zabezpečiť jeho neskorší obchodný partner Ján Kováčik, ktorý dnes šéfuje Slovenskému futbalovému zväzu. Ten už aj potvrdil, že Ruskovi zabezpečil schôdzku cez Kaštana. Podľa Kováčikových slov si chcel vtedajší šéf Markízy overiť nejaké informácie.

Rusko: bolo to inak

Rusko skraja tohto roka v jednom rozhovore potvrdil, že sa v minulosti s černákovcami skontaktoval. Podľa vlastnej verzie sa angažoval preto, aby si v podsvetí overil, či je na neho vypísaná objednávka vraždy zo strany Volzovej. Rusko vraj takúto informáciu dostal od šéfky sekretariátu vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara.

Ruskoví obhajcovia vyhlásili, že verzia o objednávky vraždy Volzovej bola jeho výpoveďou rozptýlená. Na druhej strane je tu výpoveď bývalého Černákovho parťáka Kaštana. Hoci sú dnes nepriateľmi, v tejto kauze vypovedajú podobne.

Pobyt v cele Ruskovi nesvedčí, sťažoval sa tam na zdravotné ťažkosti – nasledoval nočný prevoz na vyšetrenia v nemocnici. Slovákom sa iste vryje do pamäti obraz bývalého vplyvného politika, dnes zlomeného muža, ktorého museli voziť na invalidnom vozíku. Zmohol sa len na vetu, že všetko v kauze okolo neho je vymyslené. Napokon sa ukázalo, že ani komplikácie Ruskovho zdravia nie sú až také vážne.

Keď sa rozhodovalo o tom, či Ruska po prvých výsluchoch pustia na slobodu, okresný sudca sa priklonil k inej verzii. Myslí si, že by mohol ovplyvňovať svedkov a uvalil na neho väzbu.

Pavol Rusko, v minulosti obklopený ľuďmi, ktorí sa mu neraz klaňali, je sám. Nad jeho budúcnosťou visia otázniky. V prípade odsúdenia by ho mohli poslať na dlhé roky do väzenia, ale dnes nie je jasné, ći sa kauza objednávky vraždy na súd dostane.

Okrem toho sa stále vyšetruje kauza okolo Majáka nádeje, ktorý pod jeho vedením skončil v dlhoch. Markízu zas trápia Ruskom vystavené zmenky za 69 miliónov eur, ktoré si nárokuje firma Mariána Kočnera. Káuz, o ktorých by Rusko mohol spoza mreží prehovoriť, je podstatne viac.

Video: Pozrite si, ako kukláči ozbrojení samopalmi priviedli Pavla Ruska na súd:

zdroj: aktuality.sk