Belehrad 14. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Darko Vojinovic)

Srbský prezident Aleksandar Vučić vyhlásil, že Kosovo a Metochija predstavujú podstatu politickej “súčasnosti a budúcnosti” Srbska a “nezmení svoj názor” na nového kosovského premiéra Ramusha Haradinaja, hoci ho Srbsko považuje za vojnového zločinca
Na snímke Aleksandar Vučić

Vučić podporil zoskupenie nazvané Srbská kandidátka, ktoré sa stalo súčasťou Haradinajovej vlády, pričom vysvetlil, že vybral si tú najprijateľnejšiu možnosť. Ako sa vyjadril pre srbský web B92, tými ďalšími boli podporiť strany, ktorých cieľom by bolo spojenie Kosova s Albánskom, alebo nepodporiť nikoho, čo by viedlo k novým voľbám, v ktorých by sa možno oslabili srbské sily.
Takže radšej podporil Haradinaja, čo však bude vyžadovať “dialóg a veľmi rozsiahle vážne a zodpovedné konzultácie medzi Belehradom a Prištinou”. Ako tiež povedal, “otázka politiky nie je otázkou odsúdenia ani urážok”.
Srbský prezident podotkol, že “keď sa rokovania o Kosove presídlili z OSN do EÚ”, Srbsko “musí začať znovu bojovať”, hoci to nebude ľahké.
“Podarilo sa nám uspieť v ťažkých rokovaniach. Myslíte si, že to bolo pre mňa vždy príjemné sadnúť si s (kosovským prezidentom Hashimom) Thaçim, s (šéfkou diplomacie EÚ Federicou) Mogheriniovou a s (jej predchodkyňou) Catherine Ashtonovou? Nikdy si nespomínam na príjemné chvíle. Namiesto toho mám Pavlovov reflex. Cítim nevoľnosť, keď volajú z Bruselu, viem, že nič pekné sa nestane,” poznamenal Vučić.
Pripomenul však, že vďaka jeho politike už nedochádza k dramatickému poklesu počtu Srbov v Kosove a Metochiji a že sa výrazne znížil počet etnicky motivovaných útokov od roku 2012. A dodal: “Ľudia v Srbsku by to mali vedieť. Nie sedieť v kaviarňach v Belehrade či v Novom Sade a zamazaní penou od kapučína alebo piva prednášali niekomu o situácii v Kosove a Metochiji. Dnes je znova počuť hlas Srbska.”