Pavel Opl: Českí vojaci skôr prežijú v Afrike, než v Krkonošiach. A môže za to NATO

Praha 13. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Čo by sa stalo, keby Severoatlantická aliancia prestala existovať? České záujmy by to nepoškodilo, oznámil Sputniku renomovaný expert.

Ilustračné foto

Aký dojem zanechal tohtoročný bruselský samit Severoatlantickej aliancie? S NATO to ide z kopca. Americký prezident Donald Trump stupňuje požiadavky na európske štáty. Európania by snáď najradšej prostorekého amerického lídra vykázali za dvere. Euro-atlantická jednota je tam. Len na tej ruskej hrozbe sa všetci viac menej zhodnú.
Eróziu Severoatlantickej aliancie je zreteľne vidieť. Čo by sa stalo, keby Česko vypadlo z Aliancie? Sputnik sa na to opýtal renomovaného experta, kandidáta za stranu Rozumní do Magistrátu hl.m. Prahy Pavla Opla.

 
Tohtoročný samit NATO sa podľa očakávania odohral v atmosfére napätia medzi USA a Európou. Čo si o tom myslíte?
Predvolebná rétorika kandidáta na amerického prezidenta Trumpa nepochybne vzbudila veľké očakávania, pretože sa zdalo, že USA pod týmto prezidentom konečne normalizuje stav s Ruskom a zastaví americké vojenské aktivity a agresiu po celom svete. Očakávania bohužiaľ zostávajú nenaplnené a je ľahostajné, č za to môže sám prezident, či jeho okolie. Výsledok je jasný.
USA aktuálne tlačia na členské štáty NATO, aby dávali na zbrojenie dokonca 4 % HDP, čo ťažko má viesťk vojenskému upokojeniu situácie. A tlačia najviac na členské štáty EÚ a je jasne počuť vyhrážka, že pokiaľ EÚ razantne nenavýši svoje rozpočty na armádu, tak USA už nebudú garantom ochrany nášho kontinentu.
Nie je mi jasné, pred kým by nás mali brániť. Rusko to v súčasnej dobe určite nie je a voči nikomu inému sa NATO zásadne negatívne nevymedzuje.
Je žalostné, že drvivá väčšina armád krajín Európy má natoľko rozvrátenú armádu, že nie je schopná zaručiť vonkajšiu bezpečnosť svojich obyvateľov.
Naša krajina je na tom úplne katastrofálne a všetci vládni a vojenskí činitelia, ktorí tento stav počas 29 rokov od roku 1989 zavinili, by mali byť hnaní k osobnej zodpovednosti.
 
Americký prezident Donald Trump o NATO hovorí s dešpektom a využíva ho ako palicu k dráždeniu európskych mocností. Nepodpíše sa to na samotnej inštitúcii?
Mám obavu, že zo strany prezidenta Trumpa ide iba o rétorické cvičenie. “America First” — to je okrem iného aj predaj všemožných zbraní a zbraňových systémov. Jeho výzva k navýšeniu rozpočtov na obranu na 4 % hovorí jasne. NATO má robiť ďalej, čo robí, ale financovať tie dobrodružstvá majú vo väčšom merítku ostatné členské krajiny. Vrátane nasadenia vojakov za záujmy NATO — teda USA.
 
Pokiaľ by Spojené štáty v budúcnosti opustili Severoatlantickú alianciu, malo by pre Česko zmysel v NATO zostávať?
Neverím tomu, že by Spojené štáty NATO opustili. Im ide len o to, aby oni platili menej a ostatní viac a reči okolo sú iba nátlakom.
Naša krajina by NATO mala opustiť každopádne. Sme iba vťahovaní do konfliktov, kde nemáme čo hľadať. Za obrovské peniaze kupujeme techniku do afganských púští, namiesto na šumavské blata a naši vojaci skôr prežijú v Afrike, než v Krkonošiach.
Tým nechcem v žiadnom prípade špiniť našich vojakov, srdciarov, ale obviňujem najvyššie vojenské a politické vedenie.
 
Čo by prípadný rozpad Aliance znamenal pre Česko? 
Verím, že nič. Iba, že by nás opäť chcelo obsadiť Nemecko s Francúzskom, aby nám sem proti našej vôli vnútili nechcených migrantov. I keď k týmto snahám dochádza i teraz, kedy sme spojencami a naši politici im v tom pomáhajú. To je doslova obludné.
Buďme neutrálni, majme dobré a korektné vzťahy so všetkými krajinami susediacimi i vzdialenými a budujme armádu ako personálne, tak technicky vybavenú tak, aby mohla úspešne chrániť našu krajinu a našich obyvateľov na našom území či v najbližšom zemepisnom okolí a nie v Afrike či Ázii. A tomu samozrejme prizpôsobme i odpovedajúci výcvik a spoločné medzinárodné cvičenia.
 
Máme sa ako brániť pred prípadnými hrozbami a územnými nárokmi susedov?
Samozrejme. Vždy a proti komukoľvek. To je povinnosťou každého obyvateľa našej republiky.
Aktuálne čelíme veľkým hrozbám vo vzťahu ku katastrofálnej situácii s migráciou, ktorú sa k nám snaží exportovať Nemecko s Francúzskom s pár ďalšími štátmi, ktoré sú za súčasný tragický stav zodpovedné. A bohužiaľ vidíme, že naša politická reprezentácia svojimi krokmi zásadne poškodzuje naše záujmy a ešte má tu drzosť ľuďom tvrdiť, že je protiimigračne naladená. Tragické je, že ich ľudia stále dokola volia.
Ako bývalý príslušník pohraničnej polície, policajná rada Riaditeľstva služby cudzincekej a pohraničnej polície Policajného prezídia ČR a policajná rada Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu služby kriminálnej polície a vyšetrovanie Polície ČR veľmi dobre viem, čo by bolo potrebné.
Ide o opatrenia, rýchle, účinné, nejde o veľké peniaze, ale ide o to chcieť. K tomu je potrebné jasné politické rozhodnutie, ktoré naša súčasná vládna garnitúra a tradičné strany odmietajú. Pokiaľ sa tento prístup nezmení, bude s našou krajinou zle.
Zásadné pre bezpečnosť krajiny je úzka súčinnosť rezortov obrany, vnútra a zahraničných vecí, ktorí budú v zhode realizovať odpovedajúce opatrenia ako legislatívne, tak interné. Toto úplne chýba, respektíve nie je politická vôľa postupovať v prospech našej krajiny.
Poznám niekoľko skvelých ľudí z rezortov obrany i zahraničných vecí, s ktorými by som (ako minister vnútra) tieto kroky ako politicky, tak odborne dokázal realizovať.
 
Príspevok Pavel Opl: Českí vojaci skôr prežijú v Afrike, než v Krkonošiach. A môže za to NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)