Berlín 27. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Samospráva nemeckej metropoly Berlín odobrala vo štvrtok titul čestného občana niekdajšiemu ríšskemu prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi vzhľadom na úlohu, ktorú zohrával v čase nástupu nacistického diktátora Adolfa Hitlera k moci. Informovali o tom agentúry DPA a AP

Na snímke z roku 1933 nemecký prezident Paul von Hindenburg a Adolf Hitler

Berlínska krajinská vláda vyškrtla tohto pruského aristokrata zo zoznamu čestných občanov s poukázaním na skutočnosť, že ako prezident vymenoval Hitlera v roku 1933 za ríšskeho kancelára. Upozornila tiež na dekréty, ktorými obmedzil občianske slobody a udelil Hitlerovi vyššie právomoci.

Von Hindenburg v čase prvej svetovej vojny velil nemeckej armáde a v roku 1925 bol zvolený za prezidenta. V tejto funkcii zotrval až do svojej smrti v roku 1934. V roku 1932 porazil vo voľbách Hitlera, ako aj svojho komunistického súpera.

V tom istom roku však nacisti získali najviac kresiel v parlamentných voľbách a von Hindenburg i napriek počiatočnému odporu vymenoval v januári 1933 Hitlera za kancelára. Po smrti von Hindenburga sa stal Hitler fakticky aj prezidentom a upevnil tak svoje vedúce postavenie v nacistickej diktatúre.

Hitlera a von Hindenburga zaradili na zoznam čestných občanov Berlína v ten istý deň roku 1933. Hitlerovi tento titul odobrali v roku 1948, tri roky po skončení druhej svetovej vojny.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj