Washington 14. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)
 
Bývalý šéf prezidentskej kampane Donalda Trumpa Paul Manafort klamal prokurátorom a porušil tak svoju dohodu so špeciálnym prokurátorom Robertom Muellerom, ktorý vedie vyšetrovanie údajného ruského zasahovania do prezidentských volieb v roku 2016. V stredu tak rozhodla sudkyňa Amy Berman Jackson s tým, že sa Manafort viackrát falošne vyjadril Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI), Muellerovej kancelárii aj veľkej porote

Na snímke Paul Manafort

Podľa nej existujú dôkazy o tom, že klamal, okrem iných vecí, o svojich stykoch s Konstantinom Kilimnikom – ruským politickým konzultantom, ktorý má podľa prokurátorov väzby na ruskú tajnú službu. Sudkyňa zároveň zbavila Manaforta obvinení, že klamal v ďalších dvoch veciach.
Stredajší verdikt pre Manaforta, ktorý je od júna v detenčnom zariadení vo Virgínii, znamená, že mu hrozia prísnejšie tresty alebo nanovo vznesené obvinenia, píše spravodajský portál BBC.
Manaforta v auguste uznali vinným z finančných podvodov. O mesiac neskôr sa priznal k jednému bodu obžaloby zo sprisahania voči USA a k druhému bodu obžaloby zo sprisahania s úmyslom brániť spravodlivosti, pričom sa s Muellerom dohodol na spolupráci. Všetky obvinenia sa týkali jeho práce ako politického konzultanta na Ukrajine. Mueller sa vlani vyjadril, že Manafort po podpísaní dohody, vďaka ktorej sa vyhol ďalšiemu procesu, klamal “o rôznych témach”.
 
Príspevok Paul Manafort klamal prokurátorom, rozhodol súd zobrazený najskôr Hlavné správy.