Varšava 18. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)
 
V Poľsku sa hromadia výzvy, aby sa venovala väčšia pozornosť základnému vojenskému výcviku na stredných školách. Táto iniciatíva začala paralelne s voľbou novej konzervatívnej vlády

Ilustračné foto

Záujem o vojenský výcvik v poľských školách vzrástol po tom, čo sa v roku 2015 dostala k moci sociálne konzervatívna politická strana Právo a spravodlivosť. Informoval o tom BBC.
Tieto lekcie jednotné a v súčasnej dobe sa experimentálne vykonávajú v 109 školách. A na pohlaví žiakov vôbec nezáleží školení ako chlapci, tak aj dievčatá.
Poučenie o manipulácii s ručnými zbraňami vykonáva riaditeľ, ktorý je tiež vedúcim polovojenskej organizácie Strelec. Taktika a vojenský výcvik sú vyučované vojakmi, zatiaľ čo záchranári učia žiakov techniky prvej pomoci.
Predtým poľský minister obrany Antoni Macierewicz uviedol, že ignorovanie vojenského výcviku v školách bolo chybou. V najbližšej dobe tak plánuje obnovenie plného vojenského výcviku v školách, ako súčasť občianskej výchovy.
 
Príspevok “Patriotizmus je súčasťou môjho života.” Poľské školy zaviedli kurzy vojenského výcviku zobrazený najskôr Hlavné správy.