Teherán 18. februára 2019 (HSP/FARS news/Foto:TASR/AP-Thierry Monasse, Pool Photo via AP)
 
Iránsky portál FARS news si všíma nenávisť amerických politických elít voči Iránu a porušovanie medzinárodného práva zo strany USA. Americká démonizácia Iránu už nadobudla patologické prejavy a svedčí o tom, že americkí lídri totálne stratili zmysel pre realitu

Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif reagoval na  prejav amerického viceprezidenta Mike Penceho, z veľkej časti zameraný  voči Iránu, ktorý odznel na Medzinárodnej bezpečnostnej konferencii v Mníchove, táto konferencia sa uskutočňuje nepretržite od roku 1963. Mike Pence sa na konferencii prihováral k európskym vazalom z televíznej obrazovky, odkiaľ chrlil svoje antiiránske invektívy.
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif uviedol, že už sedem amerických prezidentov nedokáže prekročiť svoj vlastný tieň a stráviť skutočnosť, že v roku 1979 Iránci zvrhli proamerického šáha a vyhnali Američanov z krajiny. Islamská revolúcia v Iráne znamenala koniec americkej a britskej dominancie v Iráne, čo spôsobilo že Briti a Američania začali trpieť nezdravými pocitmi frustrácie a prejavmi nenávisti voči Iránu, ktoré v anglosaskom svete pretrvávajú dodnes.
Démonizácia Iránu formuje americkú zahraničnú politiku, americkí prezidenti navyše vnímajú Irán cez optiku Izraela. Američania nekriticky podporujú Izrael v jeho agresívnej politike, ktorá prináša so sebou genocídu Palestínčanov. V poslednej dobe nenávisť Američanov voči Iránu vyvrcholila v cynickom porušovaní medzinárodných zmlúv zo strany USA a v snahách prinútiť sankciami Európu a svet vstúpiť po boku USA do konfrontácie s Iránom. Zlomyseľnosť a nezodpovednosť Američanov je hrozbou pre medzinárodný mier, zákony a bezpečnosť. Američania odmietajú jadrovú dohodu s Iránom, ktorú jednomyseľne schválila aj  Bezpečnostná rada OSN.
Američania pokračujú v geopolitickej  fraške a primitívne útočia voči Iránu. Pence arogantne požaduje, aby Európa okamžite podporila americké predstavy, Pence sa netají tým, že pre neho je dôležité presadenie izraelských predstáv vo vzťahu k Iránu.
Americká patologická nenávisť voči Iránu teda trvá už 40 rokov (čo môže byť takisto pre Madura dôkazom, že proti Američanom, ich sankciám, porušovaniu medzinárodného práva a agresivite sa dá úspešne bojovať). Svojho času Američania podporovali Saddáma Hussajna a poskytovali mu zbrane, keď iracká armádu útočila voči Iránu. Američania kvôli Izraelu napomáhali likvidácii Sýrie, bombardovali nevinných ľudí v Jemene, systematicky obraňujú izraelskú genocídu Palestínčanov a takisto chránia Izrael, ktorý v rozpore s medzinárodným právom otvorene porušuje suverenitu Libanonu a Sýrie.
Američania tvrdia, že Irán ohrozuje bezpečnosť v regióne. Pritom sa americké základne v rozpore s medzinárodným právom nachádzajú na území Sýrie, Američania destabilizovali Irak, Afganistan. Výdavky Američanov na zbrojenie dosiahnu v roku 2019 výšku 700 miliárd USD, Irán do zbrojenia vložil 12,5 miliardy USD. Takže kto financuje vojnu a vnáša neistotu do celého regiónu Blízkeho východu? Kto bombarduje civilistov v Sýrii, Jemene, Afganistane? Kto vystreľuje svoje rakety a arogantne porušuje medzinárodné právo? Je to Irán, alebo Američania a Izrael?
To čo Pence predvádzal v Mnichove označili Iránci za primitívnu politickú frašku. Žiadna jeho divadelná ekvilibristika nedokáže zakryť tento fakt. USA sú najväčším zdrojom destabilizácie na Blízkom východe. Irak už otvorene požaduje, aby Američania z Iraku odišli. Taliban nie je natoľko slušný ako Iračania a vsadil na inú kartu. Úspešne poráža proamerické afganské vojenské sily a likviduje aj Američanov, takže dnes už USA rokujú s Talibanom o stiahnutí americkej armády z Afganistanu. Ak sa Američania nestiahnu a afganská armáda sa rozpadne, nebudú sa už môcť Američania skrývať za chrbty afganských vojakov a stretnú sa tvárou v tvár s afganskými Talibancami. A toho sa Američania oprávnene obávajú, preto začali s Talibanom rokovať už v predstihu.
Američania zničili stabilitu a mier v Sýrii, Iraku či Afganistane,  podporovali vznik ISIS. Irán, Rusko a Turecko však úspešne vstúpili do diania v Sýrii a ISIS utrpel zničujúce straty. Irán komunikuje so Sýriou, Libanonom, Irakom i Afganistanom a spoločne sa snažia posilniť stabilitu a rozvoj vo vzájomných vzťahoch, problémom sú však Američania, ktorých bezohľadná posadnutosť voči Iránu znamená pre Irán priamu hrozbu.
Už takmer 40 rokov sa Američania a Briti snažia Irán zraziť na kolená. Používajú k tomu všetky špinavé triky a praktiky, od démonizácie Iránu v médiách a primitívnej antiiránskej propagandy, ukradnutie iránskych zlatých rezerv uložených v amerických a britských bankách, sankcie, jednoznačné porušovanie medzinárodných dohôd, podporovanie rasistického a sionistického režimu v Izraeli. Ale ani americké sankcie, teror, klamstvá a otvorené krádeže nedokázali Irán zlomiť. Irán vždy bude dodržiavať princípy medzinárodného práva, na rozdiel od Američanov a Izraela.
Politika Iránu je postavená na potrebe vytvoriť z Blízkeho východu silný región, v ktorom by sa zabránilo hegemonistickým ašpiráciám akejkoľvek moci. Silný región znamená dodržiavanie medzinárodného práva, dôveru, rozvoj obchodu, väčšiu interakciu medzi krajinami, politickú a územnú stabilitu, bez zásahu cudzích síl z vonku, sledujúcich vlastné koristnícke ciele. Legitimita, bezpečnosť, prosperita, harmonizácia národných identít a snahy krajín zabezpečiť mier, sú piliermi tejto politiky.
Napriek nenávisti Američanov a Izraela voči Iránu je potrebné nezabúdať na fakt, že Iránci sú dedičmi veľkej civilizácie. Dnes je celé ľudstvo na jednej a tej istej lodi a na tejto lodi bude spoločne plávať, alebo spoločne klesneme ku dnu. Známy iránsky básnik a filozof Sa’adi pred takmer 900 rokmi povedal:” Všetci ľudia sú členmi jedného celku, všetci pochádzajú z tej istej esencie. Ak jednu končatinu trápi bolesť, trpí celé telo”.
 

 
Portál RusVesna včera s odvolaním sa na slová iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Javada Zarifa uviedol, že risk začatia vojny medzi Iránom a Izraelom sa značne zvýšil. Politika USA a Izraela v Sýrii a na Izraelom okupovaných palestínskych územiach vedie k eskalácii napätia a môže vyústiť do vojnového stretu medzi Iránom a Izraelom, túto vojnu potrebuje pred aprílovými voľbami do Knesetu súčasný izraelský premiér Netanjahu.
Podľa Mohammada Javada Zarifa Američania a Izraelci porušujú medzinárodné právo, izraelské vojenské útoky voči Sýrii sú prejavom štátneho terorizmu. Mohammad Javad Zarif skritizoval Američanov, Izrael a európske krajiny podporujúce izraelskú politiku za používanie dvojakých štandardov a odklon od medzinárodného práva. Irán sa brániť neprestane a rovnako neprestane odsudzovať porušovanie medzinárodného práva (vojenské útoky bez vypovedania vojny na iné štáty, narušovanie štátnej suverenity cudzích krajín, jednostranné vypovedanie medzinárodných dohôd…) zo strany USA a Izraela.
 
Príspevok Patologická nenávisť amerických a izraelských lídrov voči Iránu nadobúda čoraz obludnejšie parametre zobrazený najskôr Hlavné správy.