Bratislava 31. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Verejná ochrankyňa práv si pietnymi spomienkami pripomenie 74. výročie rómskeho holokaustu. Symbolicky ho podporí aj na svojich sociálnych sieťach.

Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa 1. a 2. augusta pri príležitosti výročia rómskeho holokaustu zúčastní pietnych aktov v dvoch slovenských mestách, v Banskej Bystrici a v Dunajskej Strede. Pripomenie a uctí si tak 2 900 obetí deportovaných do nemeckého nacistického tábora v Auschwitz-Birkenau. Počas pietnej spomienky v Banskej Bystrici bude ombudsmanka čítať mená obetí rómskeho holokaustu a uctí si tak ich pamiatku. Na sociálnej sieti symbolicky pripomenie obrázkom horiacej sviečky, že nesmieme zabúdať na krivdy z minulosti. Podporí tak online aktivitu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza.
“Pripomínať si rómsky holokaust ako historickú udalosť považujem za obzvlášť dôležité aj v súvislosti s nedávnymi extrémistickými prejavmi. Napadnutie mladých rómskych chlapcov v meste Žilina len dokazuje, že rasová neznášanlivosť je v našej spoločnosti stále prítomná. Z histórie vieme, že nepriateľská atmosféra a rasistické prejavy boli prvým krokom k ešte represívnejším praktikám a priamemu potláčaniu základných ľudských práv,” uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Rasovo motivované útoky sú cielene zamerané na hanobenie rasy. Rómsky holokaust dostal prívlastok rómsky až spätne, do kontextu rasovo motivovaného vyhladzovania bol uvedený až v osemdesiatych rokoch, dovtedy sa vraždenie Rómov počas druhej svetovej vojny zdôvodňovalo na základe ich asociálnosti, a nie rasy. Fyzické napádanie či slovné poznámky a vyhrážky útočiace na príslušnosť k rase sú v rozpore s ústavným právom na zachovanie ľudskej dôstojnosti a cti. Keďže prehlbujú predsudky a ďalšie stigmatizovanie rómskej minority, sú o to nebezpečnejšie pre spoločnosť ako takú. Môžu viesť až k potláčaniu ľudských práv, ktoré sa v minulosti už odohralo a vyústilo do tragického konca.
Nepriateľské naladenie verejnosti voči minoritám súvisí aj s rétorikou verejných činiteľov a štátnych či samosprávnych funkcionárov. Ak sa potvrdí rasový motív útoku v Žiline, bude potrebné sa s oveľa väčšou vážnosťou zaoberať ich komunikáciou s verejnosťou. Aj spôsob ich vyjadrovania totiž ovplyvňuje, ako problémy vníma spoločnosť. Šírenie generalizujúcich a ponižujúcich vyjadrení na adresu akejkoľvek menšiny môže zvyšovať napätie v spoločnosti. V takejto atmosfére je mimoriadne dôležité, aby jazyk verejných činiteľov prispieval k upokojeniu situácie, a nie jej eskalácii.
 
Príspevok Patakyová: Na obete rómskeho holokaustu nesmieme zabúdať zobrazený najskôr Hlavné správy.