Peking 23. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Andy Wong)
 
Obchodná vojna medzi USA a Čínou je najostrejšou témou poslednej doby. Svet pozorne sleduje kroky dvoch najväčších ekonomík a snaží sa uhádnuť, ako sa budú správať v tejto dôležitej hre Peking a Washington na pozadí vyostrenia situácie a zvyšovania napätia.

Ilustračné foto

RT vo svojom materiáli venovanom čínskym opatreniam v obchodnej vojne vyčleňuje niekoľko spôsobov, ako Peking môže citeľne zraniť Washington.
Po prvé, zoškrtať investície do USA. Čínske korporácie značne zmenšili svoje investície do USA už v priebehu tohto roku. Informovala o tom spoločnosť ródium Group. Pokles činí 92 % počas piatich mesiacov.
Čína sa stala americkým strategickým partnerom na konci minulého storočia ako súčasť plánu USA na podkopávanie ZSSR. Washington sa o to usiloval od doby prezidenta Nixona, uvádza sa v článku RT. Na začiatku nového milénia ale administratíva prezidenta Georgea W. Busha už vnímala Peking nie ako strategického partnera, ale súpera. Čínske spoločnosti značne investovali do USA, ale tvrdší postoj Washingtonu k dovozu a regulácia vyčerpali čínske investície.
Po druhé, ďalšie clá na americký dovoz. Peking by mohol zvýšiť clo na viac amerických produktov. Kým experti hovoria, že v obchodnej vojne nikto nebude víťazom, Peking vyhlasuje, že je pripravený chrániť svoje záujmy do konca, aj keď to bude znamenať veľkú bolesť. Keď sa konflikt bude rozhorievať, hlavné americké korporácie budú zničené. Doteraz Peking zdanil americké ovocie, orechy, bravčové mäso, víno, sóju, kukuricu, pšenicu, ryžu, hovädzie mäso, hydinu, ryby, mliečne výrobky a zeleninu. Veľké spoločnosti ako Apple alebo Boeing by ale mohli byť ďalšími cieľmi.
Po tretie, Číňania sa môžu vzdať amerického plynu a ropy. Čína ako najväčší svetový spotrebiteľ energie sa stala jedným z kľúčových kupcov americkej ropy, keď Washington dovolil svojim výrobcom predať suroviny do zahraničia po 40-ročnom zákaze. Okrem toho sa Čína môže stať v budúcom desaťročí najväčším spotrebiteľom skvapalneného plynu. Peking sľúbil, že môže zaviesť doplnkové clá na 16 miliárd amerického tovaru vrátane ropy, skvapalneného plynu, benzínu, vykurovacieho oleja a zemného plynu.
Po štvrté, devalvácia juanu. Slabá štátna mena pomôže Číne zvýšiť konkurencieschopnosť trhu. Peking môže oslabiť kontrolné opatrenia, vďaka ktorým sa čínskej vláde podarilo zosilniť štátnu menu počas dvoch rokov. Tento krok pomôže štátnemu exportu.
Nakoniec, Čína sa môže zamerať na americký štátny dlh. Číňania vlastnia 1,18 biliona dolárov, vďaka tomu je Peking najväčším americkým zahraničným kreditorem a druhým majiteľom amerických štátnych dlhopisov spolu s federálnym rezervným systémom USA.
Dumping týchto podielov by mohol zvýšiť výnosy dlhopisov a spôsobiť, že by bolo nákladnejšie financovať federálnu vládu. Tento krok by mal zásadný negatívny vplyv na americké financie a globálnych investorov.
 
Príspevok Päť spôsobov, ako môže Čína zraniť USA v obchodnej vojne zobrazený najskôr Hlavné správy.