Bratislava 17. augusta 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Poslanci Slovenskej národnej strany (SNS) možno už nepodporia žiadneho kandidáta, ktorého do verejných funkcií navrhne Most-Híd. Pripúšťa to prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška na sociálnej sieti Facebook. Rozčúlilo ho, že obmudsmanka Mária Patakyová, ktorú nominoval Most-Híd, prijala pozvanie na Dúhový Pride.
Náš verejný ochranca práv, Mária Patakyová sa chystá podporiť dúhový Pride

“Tak to už nie, Béla,” píše Paška na sociálnej sieti. Pripomína, že Bugár prezentoval Patakyovú ako slušnú, korektnú, rozvážnu, kresťansky založenú pani so zmyslom pre spravodlivosť, rodinné hodnoty. Paška tiež poukazuje, že podľa koaličnej dohody strany nemajú otvárať kontroverzné témy. Predseda SNS Andrej Danko nedávno koaličnú zmluvu vypovedal k septembru.
“Pani, ktorú sme Ti svojimi hlasmi pomohli ustanoviť na post verejného ochrancu práv Slovenskej republiky, sa však zjavne chystá znevážiť nielen našu spoločnú koaličnú vládu, ale aj dlhoročné civilizačné, kultúrne a sociálne hodnoty našej spoločnosti a vysmieva sa im,” obracia sa Paška na Bugára.
“Na základe podrobných analýz slovenskej legislatívy sme sa tiež zhodli, že postavenie LGBTI komunity je u nás zakotvené tak, že ho v súčasnosti netreba nijako meniť. To napokon potvrdzujú aj judikáty Európskeho súdu pre ľudské práva, ako aj Súdneho dvora Európskej únie (Schalk a Kopf proti Rakúsku, Hämäläinen proti Fínsku, Chapin a Charpentier proti Francúzsku),” ozrejmuje Paška.
“Pani, ktorú sme Ti svojimi hlasmi pomohli ustanoviť na post Verejného ochrancu práv Slovenskej republiky, sa však zjavne chystá znevážiť nielen našu spoločnú koaličnú vládu, ale aj dlhoročné civilizačné, kultúrne a sociálne hodnoty našej spoločnosti a vysmieva sa im,” dodáva poslanec.
Podpredseda národniarov si nie je istý, “či sa po tomto vulgárnom geste” Bugárovej nominantky “proti čl. 41 Ústavy SR (ale aj našim koaličným dohodám), nájde v klube SNS poslanec, ktorý by ešte podporil nejakého Tvojho kandidáta do akejkoľvek verejnej funkcie”.

“Predmetné vyjadrenie svedčí o mentálnej vyspelosti podpredsedu SNS a o tom, že nepochopil základné poslanie verejného ochrancu práv. Ombudsmanka musí zastávať práva každého občana,” reagoval Most-Híd.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová nechcela na výrok podpredsedu SNS reagovať. Prostredníctvom poradcu pre médiá a komunikáciu Jána Glovička odkázala, že Ústava SR jej v článku 151a garantuje nezávislosť, a zároveň ju od nej vyžaduje. “Preto na výroky politikov, prípadne na politické predstavy o tom, ako mám vykonávať prácu nezávislého ústavného orgánu, nebudem reagovať,” uviedla.
Pripomenula, že verejný ochranca práv je nezávislý ústavný orgán, ktorého hlavnou úlohou je ochrana základných práv a slobôd. “Moju prácu a poslanie verejného ochrancu práv ochraňovať ľudské práva každého jednotlivca alebo právnickej osoby vykonávam slobodne a nezávisle, nie politicky či ideologicky,” zdôraznila Patakyová.