Bratislava 1. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Andrej Galica)

USA a ani Rusko nemajú záujem na tom, aby bola Európska únia ekonomicky či vojensky silná. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to vyhlásil poslanec Národnej rady SR a prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška

Na snímke Jaroslav Paška

V roku 2008-2009 podľa poslanca veľmi prudko rástol ekonomický potenciál Európskej únie, najmä vďaka tomu, že sa otvorila smerom na východ a rozbehol sa obchod medzi Áziou, Úniou a Ruskom. “Veľmi na tom zarobila Čína, Rusko a Európa, ale veľmi na tom stratili Spojené štáty americké,” povedal Paška. Následne sa podľa jeho slov rozbehli aktivity USA v Iraku, Líbyi či v konflikte na východe, čo prinieslo Európe problémy v obchodovaní. “Začali sme sa uzatvárať v týchto obchodných cestách a Európska únia stratila ekonomické pozície,” skonštatoval.

Paška vníma budúcnosť únie zložito. “Európska únia je nevyvážená z hľadiska sociálneho i hospodárskeho, a niektoré krajiny nestíhajú udržiavať životnú úroveň svojich občanov,” skonštatoval v relácii. Myslí si, že je to čiastočne záležitosť príslušných vlád, ale čiastočne aj politiky Európskej únie. Vo Veľkej Británii podľa jeho slov nespokojnosť krajiny v únii narastala a podobný proces môže nastať aj v iných krajinách.

Podľa Pašku je potrebné otvoriť diskusiu o tom, ktoré kompetencie členských krajín je potrebné Bruselu ponechať. “Pokiaľ Brusel pomôže v správe niektorých záležitostí, tak nie je problém, aby sme sa zhodli na tesnejšej spolupráci. V mnohých veciach nám však robí Brusel problémy, ako aj iným krajinám,” podotkol poslanec s tým, že v niektorých oblastiach by potrebovali členské štáty viacej slobody.

Paška upozornil, že postoj a preferencie USA sa budú k Európe intenzívne meniť. Podľa poslanca je potrebné, aby sme sa o ochranu Európy starali viacej sami. “Je zjavné, že EÚ sa musí zaoberať vlastnou bezpečnosťou. Ukázalo sa to aj pri migračnej vlne, že sme neboli schopní ani zastaviť masu ľudí, ktorá nebola ozbrojená a prichádzala v športovom oblečení a teniskách,” podotkol.