Bratislava 7. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Bývalý europoslanec a súčasný podpredseda vládnej SNS ozrejmil svoj pohľad na parlamentné voľby v Taliansku, v ktorých sa občania na Apeninskom polostrove priklonili k euroskeptickým stranám. 
Na snímke Jaroslav Paška (SNS)

Podľa Jaroslava Pašku výsledky volieb v Taliansku znamenajú “zlý sen pre bruselských federalistov,” pričom podotýka, že víťazná pravicová koalícia bude mať nového lídra, Mattea Salviniho, ktorého bývalý europslanec pozná z pôsobenia v európskej EFD.
“Matteo tu pomaly politicky rástol, aby si neskôr rozšíril obzor aj spoluprácou s Marine Le Pen a H. C. Strachem. Dlhé roky v Európskom parlamente pozorne sledoval bruselské politické manévre a intrigy, aby pred necelým rokom počas rozpravy v Štrasburgu charakterizoval vedenie EÚ slovami: ‘Vy ste záhuba európskeho sna, pretože európsky sen, ktorý je aj mojim snom, ktorý som chcel nechať svojim deťom bol skazený ľuďmi, ako ste vy! Vašim snom sú banky, lobbisti, slobodomurári a multinacionalisti! Dajte už tie ruky preč z Európskej únie a nechajte ju jej občanom!’,” upozorňuje na výstižné slová Salivniho na pôde EP Paška.

Na sociálnej sieti ďalej uviedol, že Matteo Salvini už v roku 2014 použil heslo „Taliansko na prvom mieste“ a vytiahol svoju stranu Lega Nord z 4%-nej podpory, k výsledku 17,64% a spravil z nej najsilnejší subjekt víťazného pravicového zoskupenia, celkovo podporeného až 37,28% voličmi, zatiaľ čo vládnuca pro-bruselská Demokratická strana (s výsledkom 18,86%) prirodzene s vládnutím končí a s ňou odchádza aj jej dlhoročný líder, expremiér Matteo Renzi.
“Oficiálne výsledky volieb do parlamentu, aj senátu sú teda na stole a v Taliansku začínajú rokovania o novej vláde. Vzhľadom na miestne politické špecifiká však, zdá sa, nebude zostavovanie vlády vôbec jednoduché. Najmä, keď o svoj podiel na moci sa hlási i Hnutie 5 hviezd, ktoré s lídrom Luigim Di Maiom rovnako urobilo skvelý výsledok, 32,36% hlasov. Aj keď obidve silné talianske politické zoskupenia zatiaľ nejavia záujem navzájom spolupracovať, ich zásadné postoje sú jasné, v mnohom podobné a majú veľmi ďaleko od Merkelovej, či Macronovej vízie budúcej podoby EÚ,” napísal Paška.
Poslanec NR SR upozornil, že títo lídri už počas volieb posielali do Bruselu, ale aj do Berlína, či do Paríža zrozumiteľne a sebavedomo, že prioritou ich vládnutia budú najmä každodenné potreby a záujmy Talianov a nie verejnosťou odmietaný “Merkelovej experiment transformácie Európskej únie na akúsi Ríšu, autoritatívne riadenú dosadenými bábkami z Bruselu.”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.