Bratislava 24. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Poslanec NR SR Jaroslav Paška (SNS) sa v relácii televízie TA3 stretol v dueli s Milanom Majerským (KDH). Jednou z preberaných tém bol aj Istanbulský dohovor, o ktorom má Národná rada SR hlasovať už po tretí raz. Hoci Majerský divákov opakovane uisťoval, že jeho politické hnutie – KDH, uplatňovanie tohto dohovoru na Slovensku vždy odmietalo a nikdy nedopustí, Paškovi na tom niečo nesedí

Na snímke Jaroslav Paška

Paška v príspevku na sociálnej sieti neskôr uviedol, že súhlas s podpisom Istanbulského dohovoru vyslovila vláda Ivety Radičovej na rokovaní v máji 2011 (ktoré podľa zápisu viedli striedavo predsedníčka vlády a Ján Figeľ, vtedajší 1. podpredseda vlády a predseda KDH). V bode č. 2 uznesenia vláda ministerstvám súčasne uložila predložiť návrh na ratifikáciu dohovoru až „po prijatí potrebných legislatívnych opatrení zabezpečujúcich vykonávanie dohovoru“.

Podľa Pašku to teda znamená, že predstavitelia KDH v roku 2011 nielenže odsúhlasili pristúpenie Slovenskej republiky k Istanbulskému dohovoru, ale rozhodli aj o tom, že Slovensko najskôr zabezpečí vykonávanie dohovoru a až potom ho postúpi vláda na dodatočnú ratifikáciu Národnej rade SR.

„Napriek tomu, že Istanbulský dohovor reálne vstúpil do platnosti až 1. augusta 2014 naše štátne inštitúcie z titulu vyššie uvedeného uznesenia vlády č. 297/2011 (prijatého s podporou reprezentantov KDH) implementovali jeho ustanovenia v „rodovej“ oblasti a rozdávali štátne peniaze na rozličné činnosti a projekty posilňujúce postavenie LGBT komunity od roku 2011, až do augusta 2017. (Keď súčasná vláda na podnet SNS uznesením č. 379/2017 všetky tieto aktivity zastavila.),“ píše Paška a dodáva, že oficiálne dokumenty z archívu Vlády dokazujú, že práve KDH spolu s SDKÚ, SaS a Mostom-Híd, problém s Istanbulským dohovorom na Slovensko priniesli.

Okrem toho, koncom minulého roka poslankyne aktuálnej kandidátky KDH nepodporili návrh na odmietnutie ratifikácie Istanbulského dohovoru. Anna Verešová neskôr uviedla, že sa iba pomýlila a zle poradila aj kolegyniam a následne svoje hlasovanie ústne opravila, no minulý týždeň sa nové členky KDH opäť postavili proti otvoreniu mimoriadnej schôdze NR SR, ktorá má na programe okrem iného aj definitívne odmietnutie Istanbulského dohovoru.

„Doterajšie reálne činy Kresťanskodemokratického hnutia vo vzťahu k Istanbulskému dohovoru sú teda preukázateľne v príkrom rozpore s politickými deklaráciami predstaviteľov KDH. V roku 2011 KDH na vládnej úrovni odobrilo podpis Istanbulského dohovoru a jeho uplatňovanie ešte pred ratifikáciou. Dnes poslankyne NR SR, z kandidátky KDH do volieb 2020, blokujú definitívne odmietnutie ratifikácie tohto perfídneho dokumentu,“ tvrdí Paška.

V závere poslanec dodáva, že reálne kroky KDH sa vo viacerých oblastiach kresťanskej politiky často rozchádzajú s jeho programovo deklarovanými cieľmi.

„KDH od počiatku funguje len ako poskok liberálnej pravice, ktorý vždy disciplinovane a úslužne legitimizuje jej občasné vlády (periodicky devastujúce Slovensko),“ uzavrel Paška s tým, že KDH sa sformovalo a dones politicky pôsobí skôr ako „predlžená ruka“ CDU Angely Merkelovej na Slovensku, než ako autentická kresťansko-demokratická strana, vychádzajúca z cyrilo-metodských väzieb a tradícií.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj