Praha/Bratislava 13. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek, Michal Svítok)
 
Jiří Paroubek, ktorý pôsobil ako premiér Českej republiky v rokoch 2005 – 2006, okomentoval situáciu na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Podľa bývalého českého premiéra sa slovenský prezident Andrej Kiska zrejme pokúsil o štátny prevrat s pomocou niektorých zahraničných spravodajských služieb

Na kombosnímke bývalý český premiér Jiří Paroubek a slovenský prezident Andrej Kiska

“Po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice sa podarilo zmanipulovať slovenské stredné vrstvy, ktoré dlhé roky od roku 2006 museli strpieť politickú dominanciu Smeru Roberta Fica na Slovensku, k pouličným demonštráciám,” napísal bývalý český premiér Jiří Paroubek v komentári na portáli Vasevec.cz .
Podľa Paroubka v dôsledku týchto demonštrácií padla Ficova vláda, pretože sa naznačovalo, že táto vražda môže mať súvis s údajným prepojením strany Smer-SD na talianskú mafiu.
“Toto spojenie bolo preukazované iba a vlastne jedine na veľmi viditeľnej a krásnej poradkyni premiéra Fica, ktorá kedysi čosi pracovne robila pre akéhosi Taliana. A že vraj tento Talian má spojenie, ako podnikateľ, s jednou s odnožou talianskej mafie. No, chladne vzaté, kto z významnejších talianskych podnikateľov pochádzajúcich najmä z južného Talianska nestretol pri svojej činnosti nejakého talianskeho mafiána? … Boli to skrátka chatrné dôkazy, ale k pádu vlády to vtedy stačilo,” tvrdí Paroubek.
Veľkú rolu podľa neho v tom zohral aj slovenský prezident Andrej Kiska: “A do tej doby úplne pasívny slovenský prezident Kiska zrazu vystúpil pred slovenský národ ako jeho živé svedomie. Tepal skutočné i údajné neprístojnosti a stal sa dominantnou (a ako sa ukazuje aj lživou) figúrou tých dní.”
Dnes je podľa bývalého českého premiéra nad slnko jasné, že všetky tieto obvinenia, ktoré viedli k pádu Ficovej vlády boli vymyslené a účelovo vytiahnuté.
“Ak sa pozrieme dnes na celú túto záležitosť, zdá sa, že je všetko inak. Žiadne prepojenie s mafiou nie je, vraždu novinára objednali lumpi, ktorí sa živia podivným podnikaním. A novinárova snúbenica bola zastrelená pri tejto nájomnej vražde ako v podstate nechcený svedok. Odpornosť činu je nebotyčná, ale s vládnou stranou Smer to nemá nič spoločné. Zložité konštrukcie o tom, že vláda Smeru vytvorila podmienky pre to, aby sa vražda stala, neobstoja. Na Slovensku sa predsa vraždí, aspoň štatisticky vzaté, podstatne menej ako v USA. A nikto vládu USA nepovažuje za morálne prehnitú natoľko, že by nemohla vládnuť vo svojej krajine.”
“Jednoducho, Ficova vláda je nepohodlná, a to ako politicky inak úplne neschopnej slovenskej opozícii, tak odchádzajúcemu prezidentovi Kiskovi aj niektorým zahraničným spravodajským službám. Zdá sa, že objasnenie celej veci môže Ficovi pomôcť v najbližších parlamentných voľbách,” napísal Paroubek na záver svojho komentára.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Paroubek: Kiska, zrejme za pomoci zahraničných spravodajských služieb, takmer vykonal štátny prevrat zobrazený najskôr Hlavné správy.