Hilversum 23. mája 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Armando Franca)
 
Izraelský veľvyslanec v Holandsku podal formálnu sťažnosť na parodovanie izraelskej víťaznej piesne v súťaži Eurovision Song Contest 2018, pretože poukazuje na násilie v Gaze a označil ju za antisemitskú

Na snímke speváčka Netta z Izraela

Izraelský veľvyslanec v Holandsku Aviv Shir-On podal oficiálny protest ministerstvu zahraničných vecí a ústrednej židovskej rade v krajine a k verejnoprávnemu vysielateľovi BNNVARA, ktorý vytvorenú paródiu vysielal vo svojej relácii “Samme Wallis de Vries Show”.
Paródiu predstavila komička Martine Sandifortová, ktorá stvárnila izraelskú speváčku z Eurovízie Netty Barzilaiovú. Text pôvodnej piesne s názvom “Toy” (“Hračka”) sa zmenil na takéto slová: “Vedúci predstavitelia sveta mi jedia z ruky … začíname oslavu, prídete? Mešita al-Aqsá bude čoskoro prázdna.” Mešita al-Aqsá je pritom jednou z najsvätejších miest islamu, ktorá sa nachádza v časti Jeruzalema.
Videoklip obsahuje aj zábery protestujúcich a zranených Palestínčanov, ako aj odkaz na otvorenie amerického veľvyslanectva pri 70. výročí Izraela, k čomu Sandifortová spieva: “Palestínčania nie sú pozvaní na jej oslavu.” Namiesto slov “Ja nie som vaša hračka” je v paródii “pozrite sa, ako krásne pálim rakety.” V ​​deň otvorenia veľvyslanectva 14. mája bolo totiž na hraniciach zabitých takmer 60 palestínskych demonštrantov.

Rozhorčený list izraelského veľvyslanca uvádza, že zatiaľ čo sloboda prejavu, tlač a satira sú pre Izrael dôležité, show zašla “príliš ďaleko”. Píše sa v ňom tiež, že “Izraelčania sa neradujú a nesmejú zo zabitia Palestínčanov a nemali by ste to ani vy”.
“Izrael sa musí brániť od svojho založenia pred 70 rokmi, pretože Arabi dodnes odmietajú každý štvorcový centimeter židovskej nezávislosti,” tvrdí list. “Odvtedy musíme bojovať proti vojnám a teroristickým útokom od organizácií ako Hizballáh, ISIS a Hamas, v ktorých boli zabité desiatky tisíc Izraelčanov, Arabov a Palestínčanov.”
Vo videoklipe sa objavujú aj židovské kosher jedlá a ohňostroj “z Haify do Mŕtveho mora”, tiež cinkanie dolármi a centami. “Je to nielen zaujatosť voči Izraelu, ale bohužiaľ aj niektoré antisemitské náznaky ako posmešné kosherské jedlo alebo odkaz na peniaze v starom protižidovskom spôsobe,” píše sa v liste.
Televízia BNNVARA obhajuje show a podľa nej šlo o predstavenie udalostí v Izraeli satirickým spôsobom: “Paródia spochybňuje politiku Izraela a dôrazne nie je obžalobou proti židovskej komunite.”
 
Príspevok Paródia víťaznej piesne z Eurovízie je podľa izraelského veľvyslanca antisemitská zobrazený najskôr Hlavné správy.