New York 13. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Ronald Zak)
 
Rabíni v New Yorku zastrašujú ortodoxné židovské ženy, ktoré nosia parochne, že sú podľa nich “príliš dlhé” a preto “šialené”

Ilustračné foto

Podľa RT židovské právo vyžaduje, aby zosobášené ortodoxné ženy nosili parochne, aby nimi bránili lákavým pohľadom zo strany mužov, ktorí nie sú ich manželmi. No v súčasnosti sú moderné typy parochní, ktoré svojím vzhľadom u žien podľa náboženských tradicionalistov popierajú ducha zákona.
Esther Adinová-Sashová z newyorskej štvrte Flatbush však dala na Instagram svoje fotografie v parochniach s dlhšími vlasmi, ako predpisujú židovské zákony.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 
So many of us are chameleons. We blend into our environment to avoid the risk of negative attention. We show our true colors only to the people who will accept us unconditionally. We hold ourselves back from more because we’re scared. For some reason I can’t explain, I feel like I’m failing at my tafkid when I camouflage. I feel purpose in standing out and remaining confident and proud amongst negativity, doubt, and hate from members of my own community and my inner circle of dwindling friends. Some people call me an attention whore and I won’t deny that I love attention – but it’s more than that. I bask in the martyrdom and masochism of not backing down despite the backlash. To stand up for the little guy and the fringe voices is what I aspire for most. If there’s any message you take away from me ever, let it be this: it’s the mindset that protects you from loss and risk, not the mask. #camo #camoflauge #brooklyn #newyork #hide #nyc #photography #jewish #mindset #mask
Príspevok, ktorý zdieľa Esther Adina Sash (@flatbushgirl),

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 
Príspevok, ktorý zdieľa Esther Adina Sash (@flatbushgirl),

Takéto a podobné Sashovej fotografie si pozrelo okolo 38-tisíc používateľov a pre New York Post povedala, že dostala aj negatívne komentáre, ako napríklad: “Choď sa utopiť do jazera – negatívne ovplyvňuješ mladé dievčatá”.
Kritika prišla aj zo strany rabínov, z ktorých ju jeden dokonca vyzval, aby si parochňu skrátila ako dobrý príklad pre ostatných, za čo by mohla dostať “astronomickú” duchovnú odmenu. Tradične sú totiž parochne typu “Sheitel” nosené do dĺžky k ramenám či kratšie. Syntetické parochne stojace niekoľko stoviek až tisíc dolárov sú považované za pokornejšie ako ľudské vlasy.
30-ročná vizážistka z New Jersey a matka dvoch detí Esther Adinová-Sashová má na Instagrame aj fotografie v predpísanej krátkej parochni.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 
✡️ You know the feeling. It’s Shabbos morning and you’re getting ready for the meal. Or you’re going Shul 🕍 It’s tempting to reach into your Makeup bag for a little touchup. @shabbosshimmer is a line of powder makeup that has Rabbinical approval for use on Shabbos and Yom Tov. 🎨Choose from a selection of pigmented powders – Order today to receive 18% off your order with coupon FlatbushGirl18 (Link in Bio) #sponsored ⚠️ There are different views from different poskim regarding using cosmetics on Shabbos. You are encouraged to follow the opinions that you feel comfortable with. #shabbos #sabbath #pigment #color #powder #rabbi #jewish #kosher #makeup #cosmetics #vibrant #bobhaircut #wig #bangs #bob #colorful #mua #shorthair
Príspevok, ktorý zdieľa Esther Adina Sash (@flatbushgirl),

Shamová pomýšľa predávať svoje dlhovlasé parochne ženám z jej okolia, ktoré by radi mali dlhšie vlasy, napriek kritike zo strany duchovných.
Pre noviny New York Post 33-ročná Gitty Bergerová prezradila, ako sú v židovskej komunite chápané dlhšie parochne. Ak v takejto parochni zazrie niekto ženu, pôjde to oznámiť do školy alebo synagógy a úrady zavolajú jej manželovi”.
Vraví sa totiž, že “čím dlhšie, tým neporiadnejšie”. Lepšie povedané, “príliš sexi”. A to rabíni kritizujú.
Majiteľka obchodu s parochňami Galit Laviová hovorí, že “niektoré zákazníčky požadujú skrátiť parochňu na prijateľnú dĺžku”, čo vo zvyšujúcom sa počte zaznamenala u mladých matiek so školopovinnými deťmi. “Samozrejme je to pre ne ťažké – je to obeť. Majú radi dlhšie vlasy. Ale niektorí rabíni to spochybňujú,” dodáva.
Niektoré mladé ortodoxné ženy však čoraz viac vzdorujú očakávaniam spoločnosti v nedodržiavaní náboženských konvencií. 28-ročná právnička vraví: “Som ortodoxná žena a chcem sa pridržiavať mojich tradícií, ale prečo musím vyzerať, akoby som bola z muzikálu Fidlikant na streche?”
 
Príspevok Parochne ortodoxných židovských žien sú podľa rabínov “príliš dlhé” zobrazený najskôr Hlavné správy.