Sao Paulo 19. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Eraldo Peres)

Brazílsky prezident Michel Temer prežil v stredu prvé hlasovanie poslancov v kauze, ktorá by sa mohla skončiť na súde, informovala agentúra AP
Na snímke brazílsky prezident Michel Temer

Výbor dolnej komory parlamentu pre ústavu a spravodlivosť prijal odporúčanie nepostaviť Temera pred súd pre obvinenia z bránenia výkonu spravodlivosti a vedenia zločineckej organizácie. Odporúčanie podporilo 39 poslancov, proti bolo 26.
Odporúčaním výboru sa bude na budúci týždeň zaoberať 513-členná dolná komora parlamentu. Ak by sa dve tretiny poslancov stotožnili s obvineniami voči Temerovi, pozastavili by mu výkon funkcie a čakal by ho súd. Ak by prežil hlasovanie v parlamente, pred súd by sa mohol dostať v roku 2019, keď sa mu skončí funkčné obdobie.
Temer zaslal v utorok poslancom list, že v ktorom píše, že sa stal obeťou sprisahania zo strany svojich politických rivalov a bývalého generálneho prokurátora Rodriga Janota.
Práve Janot v polovici septembra vzniesol voči prezidentovi nové obvinenia. Týkajú sa údajných nelegálnych finančných fondov, ktoré mala Temerova konzervatívna strana dlhé roky využívať na upevňovanie svojho politického vplyvu. Celkovo malo ísť o približne 190 miliónov dolárov získaných v podobe úplatkov. Na čele “zločineckej organizácie”, ktorá sa venovala tejto nezákonnej činnosti, mal byť samotný Temer. Prokurátor ho okrem toho obvinil z toho, že sa pokúšal umlčať potenciálnych svedkov rôznorodých machinácií finančnými darmi.
Janot ešte koncom júna obvinil prezidenta z korupcie. Temer sa tak stal prvým úradujúcim prezidentom tejto juhoamerickej krajiny, ktorého oficiálne obvinili z korupcie. Podľa generálnej prokuratúry totiž prijal úplatok od vlastníkov brazílskeho mäsospracovateľského koncernu JBS. Dolná komora brazílskeho parlamentu však začiatkom augusta odmietla návrh, na základe ktorého sa mal postaviť pred súd.
Janota v septembri vystriedala v úrade Raquel Dodgeová, ktorú navrhol do funkcie Temer. Dodgeová sľúbila, že boj proti organizovanému zločinu bude jej najvyššou prioritou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.