Bagdad 21. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)
 
Strana, ktorá vlani v irackom Kurdistane iniciovala referendum o nezávislosti tohto regiónu, vyhrala voľby do tamojšieho parlamentu. O výsledku hlasovania, ktoré sa konalo 30. septembra, informovala v nedeľu vláda autonómneho regiónu.

Ilustračné foto

Volebná komisia uviedla, že Kurdská demokratická strana získala vo voľbách 45 mandátov. Do dosiahnutia väčšiny v 111-členom poslaneckom zbore jej však chýba 12 mandátov.
Na druhom mieste skončil s 21 mandátmi Vlastenecký front Kurdistanu, nasledovaný ľavicovo-centristickým hnutím Zmena (Gorran).
Spomínané referendum sprevádzal nízky záujem voličov. Tí, ktorí využili svoje hlasovacie právo, však podporili návrh, aby Kurdistan vyhlásil nezávislosť. Iracká vláda odmietla výsledky plebiscitu akceptovať a na snahy o odštiepenie tohto regiónu reagovala posilnením kontroly v etnicky zmiešanom meste Kirkúk, ktoré je centrom ťažby ropy, ako aj v iných oblastiach Kurdistanu.
 
Príspevok Parlamentné voľby v Kurdistane vyhrala strana, ktorá chce nezávislosť od Iraku zobrazený najskôr Hlavné správy.