Bratislava 23. marca 2017 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Od 1. mája tohto roka vzrastie na Slovensku rodičovský príspevok. Zvýši sa zo súčasnej úrovne 203,20 eura na 213,20 eura. Vyplýva to z novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorú dnes definitívne schválil parlament

Na snímke opozičná poslankyňa Petra Krištúfková (SME RODINA – Boris Kollár )

Právnu normu do parlamentu predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Rodičovský príspevok sa na Slovensku totiž nezvyšoval v rokoch 2014, 2015 ani 2016, pretože sa neupravovali sumy životného minima. “Návrhom sa zabezpečí zvýšenie rodičovského príspevku nad rámec zákonom ustanovenej úpravy sumy rodičovského príspevku,” objasnilo ministerstvo práce.

Rodičia starajúci sa o dieťa by si tak mali podľa ministerstva finančne polepšiť. Nárok na tento príspevok majú rodičia do troch rokov veku dieťaťa, alebo do šiestich rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Neprešiel tak návrh poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina), ktorá navrhovala zvýšiť rodičovský príspevok na 280 eur. K svojmu návrhu povedala:

„Považujem za diskriminačné, aby matka ktorá dá do jasiel dieťa do troch rokov a ide pracovať, môže poberať príspevok 280 eur a tá ktorá zostane doma s dieťaťom môže poberať len 203 eur a od 1.mája 213 eur. Vláda uprednostňuje  finančne tie matky, ktoré sa vracajú do zamestnania skôr ako po troch rokoch veku dieťaťa. Nie je to spravodlivé,dobrá mama je každá, ktorá sa s láskou stará o svoje dieťa a každá by mala dostať rovnakú finančnú podporu zo strany štátu, nech sa sama môže rozhodovať či zostane doma tri roky, alebo pôjde do práce skôr.

Nezabúdajme na to, že rodičovský príspevok nahrádza jeden príjem v rodine, keď jeden z rodičov zostáva s dieťaťom doma. Zvlášť to platí pre osamelé matky pre ktoré je rodičovsky príspevok najdôležitejší príjem. Pán premiér a minister financií na začiatku tohto roka oznámili, že príjmi do štátneho rozpočtu sú vyššie ako očakávali. Najlepšie čo môžeme urobiť je dať časť týchto peňazí na podporu rodín s deťmi.“