Kišiňov 20. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-John McConnico)
 
Poslanci moldavského parlamentu nepodporili iniciatívu Demokratickej strany a odmietli zaradiť do ústavy článok o európskej integracii a vstupe krajiny do Európskej únii. V prvom a druhom čítaní za európskú integráciu hlasovalo iba 54 poslancov, ale na zavedenie zmien do ústavy krajiny je potrebných 67 hlasov

Ilustračné foto

Svoje sklamanie neskrýval predseda parlamentu Adrian Kandu, ktorý vyhlásil, že Moldavsko malo šancu vstúpiť do EÚ, ale nevyužilo ju a preto tieto záležitosti bude riešiť už asi budúca generácia. Počas hlasovania v druhom čítaní poslanci Liberálnej a Liberálno-demokratickej strany na znak protestu opästili rokovaciu sálu.
„Máme tomu rozumieť tak, že liberáli sa vzdali európskej integrácie. Voliči, ktorí ich volili, by si mali zapamätať tento deň,“ zdôraznil predseda parlamentu Adrian Kandu. Pripomenul, že sa na hlasovaní nezúčastnili ani poslanci Strany socialistov a Komunistickej strany, ktorí prízvukovali, že daný návrh je protiústavný.
Na hlasovanie v moldavskom parlamente reagovala ukrajinská právnička, bývalá poradkyňa prezidenta Viktora Janukoviča, členka Benatskej komisie Marina Stavnijčuková. Podčiarkla, že moldavskí poslanci mali viac rozumu, ako ukrajinskí.
„Zvíťazil zdravý rozum! Parlament Moldavska, na rozdiel od Ukrajiny, nepodporil ideu európskej integrácie a zaradenia tejto myšlienky do ústavy krajiny. Je to dobrý príklad pre Ukrajinu, ktorá je chudobnejšia ako Moldavsko. Pripomeniem, že svojho času aj Komunistická strana Bulharska tiež odmietla podobné plány,“ zdôraznila Stavnijčuková.
„Ústava, základný dokument, nemá obsahovať krátkodobé snahy a ciele, ale princípy a základy. Do ústavy nemá byť zahrnutá snaha dostať krajinu do EÚ a NATO, ale princípy, ktoré nás priblížujú k systému európskych hodnôť,“ uviedla v závere svojho komentáru Marina Stavnijčuková.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Parlament Moldavska odmietol zaradiť do ústavy článok o európskej integracii a vstupe krajiny do EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.