Bratislava 20. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Rozvojová spolupráca na európskej úrovni bola hlavnou témou stretnutia eurokomisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Lukášom Parízkom. Bilaterálne stretnutie sa uskutočnilo na bratislavskom Bôriku, partneri o schôdzke informovali na spoločnom brífingu.
Na snímke zľava eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica (vľavo) a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Lukáš Parízek

Mimica dnes v rámci prvej oficiálnej návštevy Slovenska absolvuje stretnutia so zástupcami politickej sféry, štátnej správy a občianskej spoločnosti. Eurokomisára prijal v úvode minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Podobne ako s ministrom, tak i so štátnym tajomníkom Parízkom eurokomisár diskutoval o implementácii Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj, o nedávno prijatom Európskom konsenze o rozvoji a hodnotili spolu aj prínosy nedávneho slovenského predsedníctva v tejto oblasti.
Parízek priblížil, že s eurokomisárom viedol rozhovor aj o bilaterálnych aktivitách Slovenska v rámci rozvojovej spolupráce, pričom hľadali prieniky s aktivitami v rámci Európskej únie. „Ako vieme naše aktivity spájať pre efektívnejšiu implementáciu a takisto aj ako vieme lepšie zapojiť súkromný rezort do realizácie týchto aktivít,“ priblížil štátny tajomník.
Mimica ocenil prínos minuloročného predsedníctva Slovenska v Rade EÚ v oblasti rozvojovej pomoci, príspevok krajiny označil za veľmi úspešný. „Teraz je čas, pozrieť sa na to, ako je možné čo najlepšie využiť toto momentum, ktoré bolo dosiahnuté počas slovenského predsedníctva, aby bolo Slovensko jedným z konštruktívnych prispievateľov k celkovej európskej rozvojovej politike,“ zdôraznil.
Poslaním stretnutia Nevena Mimicu a Lukáša Parízka bolo prebrať dôležitosť súdržnosti sektorových politík pre udržateľný rozvoj. Počas slovenského predsedníctva sa spustila revízia európskeho konsenzu o rozvoji, ktorého hlavným cieľom bolo prispôsobiť európsku politiku rozvojovej spolupráce aktuálnym svetovým výzvam v súlade s cieľmi Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj. Konsenzus bol prijatý 7. júna tohto roku počas predsedníctva Malty v Rade EÚ.
Slovenské predsedníctvo sa snažilo prispieť k zrýchleniu rokovaní v rámci legislatívneho procesu smerujúceho k vytvoreniu Európskeho fondu pre udržateľný rozvoj. Vďaka úsiliu Slovenska bola pritom prijatá spoločná pozícia Rady EÚ k tomuto legislatívnemu návrhu. Fond má slúžiť na stimuláciu investícií súkromného sektora do krajín s rýchlo sa rozvíjajúcimi ekonomikami, aby mohli napredovať v svojom rozvoji.
Mimica má na programe ešte aj stretnutie s predstaviteľmi zahraničného výboru a výboru pre európske záležitosti Národnej rady SR a tiež stretnutie s predstaviteľmi mimovládneho sektora. Taktiež bude hosťom na zasadnutí Koordinačného výboru pre rozvojovú spoluprácu.