Mariupol 13. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Výstražné tabuľky s označením mínových polí odovzdal v piatok v Donbase predstaviteľom Medzinárodnej asociácie na podporu Ukrajiny štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Lukáš Parízek.

Na snímke štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek

Dovedna 8600 kusov tabuliek v celkovej hodnote 6000 eur doručilo Slovensko Ukrajine ako humanitárnu pomoc. Výbuchy mín si na Ukrajine v období rokov 2014-17 vyžiadali 1720 civilných obetí.
Ukrajina je na piatom mieste na svete v štatistikách nakladenej nevybuchnutej munície, pričom krajine okrem iného chýbajú aj tabuľky na označovanie mínových polí.
Podľa správ OSN sa východná Ukrajina rýchlym tempom stáva jednou z najzamínovanejších oblastí na svete. “Míny na Donbase zabíjajú viac ľudí než kdekoľvek inde na svete a najsmutnejší na tom je fakt, že tieto míny zabíjajú aj nevinné deti,” skonštatoval Parízek.
“Ak tento problém nebudeme účinne riešiť, bude predstavovať na dlhé roky prekážku v znovuvybudovaní a ďalšom rozvoji oblasti,” povedal štátny tajomník a upozornil, že na prítomnosť mín doplácajú celé komunity. Ľudia podľa neho nemôžu obhospodarovať pôdu, miestne ekonomiky stagnujú, poškodená je aj infraštruktúra.
Medzinárodná asociácia na podporu Ukrajiny, ktorá od Parízka prijala varovné tabuľky s označením mínových polí, je nezisková organizácia zameraná na lekársku a humanitárnu pomoc ukrajinským nemocniciam, školám, detským domovom a geriatrickým strediskám. V spolupráci s touto organizáciou Slovensko poskytlo liečbu a fyzickú a psychickú rehabilitáciu pre viac než 300 ranených – účastníkov protestov na Majdane, detí, vdov a ukrajinských vojakov.
 
Príspevok Parízek odovzdal Ukrajine tabuľky s označením mínových polí zobrazený najskôr Hlavné správy.