Bratislava 27. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Situácia slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, jej postavenie v spoločnosti, problémy, ktorým čelí i možnosti ich riešenia v spolupráci so Slovenskou republikou. To sú témy, o ktorých bude štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Lukáš Parízek hovoriť s predstaviteľmi srbskej vlády a vlády autonómnej oblasti Vojvodiny, počas svojej pracovnej návštevy Srbskej republiky (27.3. – 29.3.).

Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek

“Cieľom rozhovorov o kompetenčnom usporiadaní súčasnej situácie je kreovať prostredie, aby slovenská národnostná menšina v Srbsku žila a rozvíjala sa v čo najmenšej možnej závislosti od politického obsadenia štátnej správy a samosprávy v Belehrade, Novom Sade alebo na lokálnej úrovni,” informoval TASR tlačový odbor MZVaEZ SR.

Významnú časť rokovaní tvoria stretnutia s predstaviteľmi samospráv a slovenskej národnostnej menšiny v kultúrnych a spoločenských centrách vojvodinských Slovákov v Kovačici, Báčskom Petrovci, Starej Pazove a Novom Sade. Rezort diplomacie vyzval slovenských krajanov, ktorí žijú vo Vojvodine už viac ako 250 rokov, k dialógu a k zjednoteniu namiesto neproduktívneho sťažovania sa a rozkolu. “Znepokojivým indikátorom súčasnej situácie je masové sťahovanie vojvodinských Slovákov na Slovensko, ktoré má od roku 2014 rastúci trend, najmä z dôvodu lepších zárobkových možností na Slovensku,” upozornilo MZVaEZ SR.

Parízek využije návštevu Srbska i na rozhovory týkajúce sa vzájomných bilaterálnych vzťahov i podpory SR európskej integrácii Srbska. Témou budú rovnako možnosti rozvoja ekonomickej spolupráce.

V priebehu troch dní sa stretne so štátnymi tajomníkmi srbského MZV Ivicom Tončevom a Nemanjom Stevanovičom, podpredsedom vlády a ministrom pre vzdelávanie, predpisy a národnostné menšiny Mihályom Nyilasim, ministrom pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami Miroslavom Štatkičom a s predsedom parlamentu autonómnej oblasti Vojvodina Istvánom Pásztorom.

Slovenskú delegáciu sprevádza Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.