Bratislava 16. októbra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Turkish Foreign Ministry)

Francúzsko vyzvalo Európske štáty a ďalších členov koalície, ktorá bojuje proti extrémistickej skupine Islamský štát (IS) v Sýrii, aby sa po tom, ako sa USA vzdali svojej vedúcej úlohy v regióne, preskupila. Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian sa v rozhovore pre televíziu BFM TV v stredu vyjadril, že sa jeho krajina teraz spolieha najmä na Rusko, vzhľadom na ich “spoločné záujmy” v porazení IS v Sýrii

Na snímke Jean-Yves Le Drian

Stiahnutie amerických vojakov zo severovýchodnej Sýrie podľa neho núti európskych lídrov, aby znovu prehodnotili ich spojenectvo so Spojenými štátmi v regióne.

Le Drian poznamenal, že počas tureckej ofenzívy v Sýrii proti kurdským bojovníkom je “v stávke” aj samotná bezpečnosť Francúzska. “Prijatie tejto invázie” podľa šéfa francúzskej diplomacie dáva priestor IS na návrat, keďže chaos umožňuje tisíckam bojovníkov IS zajatých v kurdských väzeniach z nich utiecť.

Ako pripomína agentúra AP, prázdno, ktoré v konflikte zanechalo USA, zapĺňa Rusko, ktoré nasadilo svoje jednotky pri hranici Sýrie a Turecka.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj