Paraguaj presunul ako tretia krajina svoje veľvyslanectvo do Jeruzalema

Jeruzalem 21. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)
 
Paraguaj sa stal v pondelok treťou krajinou, ktorá presunula svoje veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Na slávnostnom otvorení zastupiteľského úradu v nových priestoroch sa zúčastnil aj paraguajský prezident Horacio Cartes, ktorý vo svojom prejave označil presun za “historický” krok, upevňujúci vzťahy medzi Paraguajom a Izraelom, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na správu izraelskej stanice Kanál 10.

Ilustračné foto

Svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme 14. mája otvorili ako prvá krajina Spojené štáty. Stalo sa tak na základe rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý koncom minulého roka uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. O niekoľko dní neskôr otvorila svoju ambasádu v Jeruzaleme aj Guatemala.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzdvihol najnovší presun ako “skvelý deň pre Izrael, Paraguaj a ich priateľstvo”. Vysoká predstaviteľka palestínskej samosprávy Hanán Ašráwíová ho, naopak, zhodnotila ako “provokatívny a nezodpovedný” krok. Paraguaj sa podľa nej “spolčil s Izraelom, Spojenými štátmi a Guatemalou, aby upevnil vojenskú okupáciu a spečatil osud okupovaného Jeruzalema.”
Rozhodnutie o presune veľvyslanectva v Izraeli do Jeruzalema sa v Paraguaji stretlo s kontroverzným prijatím. Došlo k nemu totiž len menej než dva mesiace pred tým, ako má Cartesa v úrade nahradiť novozvolený prezident Mario Abdo Benítez, s ktorým sa o takomto opatrení navyše podľa jeho slov nikto neporadil.
Postavenie Jeruzalema – mesta posvätného pre moslimov, kresťanov i židov – je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, kým Palestínčania si nárokujú jeho východnú časť ako metropolu pre svoj budúci štát. Väčšina krajín sa rozhodla nenasledovať USA a ponechať svoje veľvyslanectvá v Tel Avive, pričom medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút Jeruzalema sa musí určiť na mierových rokovaniach.
 
Príspevok Paraguaj presunul ako tretia krajina svoje veľvyslanectvo do Jeruzalema zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)