Belehrad 19. septembra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
 
Srbské médiá živo komentujú zmeny, ktoré nastali na čele armády. Nové vymenovania na najvyššie armádne funkcie vyvolali dosť rozporuplné reakcie. Niektorí novinári poukazujú na to, že vláda začína otáčať smerom k EÚ a NATO, iní však tvrdia, že je to iba trik a srbské vedenie sa nevzdá priateľstva s Ruskom.

Na snímke Milan Mojsilović

Najpočetnejšie komentáre vyvolalo vymenovanie nového náčelníka Generálneho štábu. Namiesto Ljubišu Dikovića, ktorý odišiel do dôchodku, na tento post bol vymenovaný generálmajor Milan Mojsilović, bývalý zástupca Srbska v NATO. Milan Mojsilović /na snímke/ iba pred pár mesiacmi, v júni tohto roka, bol vymenovaný za zástupcu ministra obrany a predtým štyri roky, v r. 2013 – 2017, stal na čele Vojenského zastupiteľstva Srbska v Bruselu.
Ešte prednedávnom však viacerí srbskí vojenskí analytici predpokladali, že na čelo domácej armády sa postaví, ako ho nazývajú, „radikál a rusofil“ generálporučík Milosav Simović, veliteľ Pozemných vojsk Srbska. Srbské média prízvukujú, že na poslednú chvíľu bol však zvolený „proeurópsky“ generál…
Za zástupcu náčelníka Generálneho štábu bol vymenovaný generálmajor Petar Cvetković, za veliteľa Špeciálnej brigády – brigádny generál Miroslav Talijan a za veliteľa Tretej brigády – plukovník Sladjan Stamenković. Na čelo Vojenskej kontrarozviedky sa postavil plukovník Duro Jovanić, Vojenskej rozviedky – Zoran Stojković a srbskú rozviedku – Vojensko-výskumnú agentúru povedie brigádny generál Zoran Stojković, bývalý vojenský atašé v Rusku.
Práve tento paradox najviac si všímajú srbskí analytici: náčelníkom Generálneho štábu Srbska sa stal bývalý zástupca Srbska v NATO, ale na čelo vojenskej rozviedky sa postavil bývalý vojenský atašé v Rusku.
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Paradoxy srbskej armády: Náčelníkom Generálneho štábu sa stal bývalý zástupca Srbska v NATO, na čelo vojenskej rozviedky sa postavil bývalý vojenský atašé v Rusku zobrazený najskôr Hlavné správy.