Washington 3. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Hodnotenie výsledkov prvého afroamerického prezidenta USA na sklonku jeho prezidentskej kariéry sa začalo už počas prezidentských volieb v USA. Podľa všetkého  odborníci ešte dlhú dobu budú hodnotiť činnosť jedného z najprotirečivejších prezidentov v histórii USA. Pritom Barack Obama má ešte niekoľko mesiacov na to, aby sa pokúsil niektoré zo svojich najväčších politických chýb napraviť

V prvom rade treba objektívne povedať, že Obama sa snažil stať sa dobrým prezidentom. V počiatočnom období svojej prezidentskej kariéry sľúbil Američanom, že ukončí činnosť nezákonnej väznice na Guantaname a že ukončí vojenské kampane USA v Iraku a v Afganistane. Svoje sľuby však Obama nedodržal, americkí vojaci sa aj naďalej trápia v Afganistane a Iraku a Guantanamo funguje aj naďalej ako výsmech demokracie i ľudských práv.

Na snímke americký prezident Barack ObamaNa snímke americký prezident Barack Obama

Celá zahraničná politika Baracka Obamu je jedným veľkým sklamaním a neúspechom. Pokiaľ ešte v Iraku a Afganistane sa môže v obmedzenej miere vyhovárať na Georga Busha mladšieho, tak Lýbia, Sýria, Jemen ako aj rozmach medzinárodného terorizmu vo svete padajú na Obamovu hlavu a za tieto neúspechy je priamo zodpovedný, spoločne s predstaviteľmi svojej administratívy.

Čo sa týka vnútornej politiky, Obamova reforma zdravotníctva je jednou veľkou katastrofou, počas jeho prezidentovania sa ekonomická situácia v krajine zhoršila, americký dlh dosiahol astronomickú hranicu. Zvýšilo sa rasové napätie v americkej spoločnosti, kde sa v čoraz širšej miere objavuje fenomén fyzickej likvidácie afroamerického obyvateľstva zo strany americkej polície.

Martin Luther King, americký černošský bojovník proti rasizmu sa kedysi preslávil svojimi slovami: “Mám takú túžbu”. Keby sa dožil dnešných dní, pravdepodobne by sa spočiatku tešil, že sa prezidentom USA stal Afroameričan. No neskôr by sa veľmi pravdepodobne stal kritikom politiky Baracka Obamu, pretože počas Obamovho prezidentovania sa postavenie afroamerického obyvateľstva v USA výrazne zhoršilo. Obama je jasným dôkazom okrídleného výroku, že “život je plný protirečivostí”.

Je paradoxné, že Afroameričania sa museli dočkať opätovného nárastu rasizmu v USA v čase pôsobenia prvého afroamerického prezidenta v histórii krajiny.

A. M. Vasilevskij pre politikus.ru