Štrasburg 13. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Utorkový prejav predsedu vlády Petra Pellegriniho pred plénom Európskeho parlamentu vyvolal rôzne otázky poslancov a často ostrú kritiku či útoky na adresu Slovenska (viac v článku). Našlo sa však aj pár výnimiek odvážnych členov EP, ktorí pomenovali situáciu pravými slovami.

Ilustračné foto

Litovský zástupca v EP Rolandas Paksas vo svojej reakcii na vystúpenie Pellegriniho povedal, že EÚ už nemá veľa času na nájdenie odpovede na otázku, prečo je realita odlišná od pôvodnej vízie zakladateľov únie.
“Východiskom tohto projektu bola Európa národov, ale nezodpovedné konanie politikov zničilo túto myšlienku.”
“Zatiaľ sme stratili len Veľkú Britániu, ale to je naozaj už posledné varovanie pre tých, ktorí chcú zmeniť podstatu Európy. Neexistuje globálna Európa. Nemôže byť globálna Litva, globálne Slovensko, ktoré tu zastupuje pán Pellegrini.
“Ja chcem zostať občanom Litvy a nikdy nebudem občanom Európskej únie. Nikto si neželá vzdať sa občianstva svojej krajiny,” uviedol Paksas a dodal, že EÚ stratila identitu. “Únia je chorá,” vyhlásil a dodal, že väčšia snaha o integráciu “nieje vhodný postup do budúcna”.
“Musíme nájsť chirurga, ktorý vyoperuje a odstráni známky globalizácie a multikulturalizmu, ktorá sa často skrývajú aj pod pojmami ako spoločný tra a podobne. Musíme tieto lži a zastrašovanie.”

Na snímke Rolandas Paksas

Na litovského kolegu zareagoval poslanec z Holandska Marcel de Graaff, ktorý povedal, že nie vo všetkom súhlasí s Pellegriniho víziou EÚ, no poznamenal, že je potrebné si brať príklad hlavne z prístupu ku migrácii.
“Myslím si, že politika krajín V4 v súvislosti s migráciou má mať našu podporu. Ja sa s tým stotožňujem. Nastavili ste zrkadlo Európskej únii, ako by mala fungovať migrácia. EÚ v tomto úplne zlyhávala. Namiesto toho, aby sme uzavreli hranice, únia predkladá rôzne pochybné riešenia a nepriamo aj podporuje nelegálnu migráciu.”
Poslanec de Graaff dodal, že EÚ navonok podporuje hodnoty, ale pritom “víta migrantov, ktorí tieto hodnoty pošliapavajú a nenávidia”. “Sú tam migranti, ktorí by najradšej zaviedli šariu. Krajiny Strednej Európy skutočne obhajujú európske hodnoty. Vy stelesňujete Európu, ktorá obhajuje ľudské práva a slobody. Chcem vysloviť v tomto smere podporu pánovi Pellegrinimu a celej vláde hlavne za odmietnutie migračného paktu.”
“Slovensko dobre vie, čo je to totalitná vláda. Do roku 1989 ste žili v komunistickom režime. Slováci vedia, čo to znamená žiť v strachu, čo to znamená mlčať o tom, čo si človek naozaj myslí a čo cíti. Takáto ideológia sa nesmie usídliť už nikde v EÚ a aj preto je správne, že krajiny V4 sa bránia islamizácii ako náboženstvu, ktoré chce určovať politické smerovanie krajín podobne ako totalitný režim”.
“A ešte by som tu rád niečo dodal. Spomínali sa tu falošné správy. Ale to ide o slobodu prejavu, ktorá je jadrom našej demokracie. Neustále sa opakuje a tvrdí, že sa musí bojovať s falošnými správami a zároveň sa vyzdvihuje úplná sloboda slova, tak potom je to diktátorský postoj.”
Dodal, že ak sa v EÚ hovorí o korupcii v niektorých štátoch, treba hovoriť hlavne o tom, že únia “presúva prostriedky na Ukrajinu či do Afriky, kde je korupcia úplne bežným javom, no týmto sa predstavitelia EÚ nezaoberajú”.

Na snímke Marcel de Graaff

 
Príspevok Pár odvážnych sa predsa v EP našlo a zastali sa Pellegriniho: “Únia je chorá! Vy stelesňujete pravú Európu, ukázali ste zrkadlo EÚ; Slováci vedia, čo je to žiť v strachu a mlčať, preto je dobré, že sa bránia!” zobrazený najskôr Hlavné správy.