Sydney 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Burhan Ozbilici)

Polícia v Papui-Novej Guinei vstúpila vo štvrtok do bývalého Austráliou prevádzkovaného detenčného centra na ostrove Manus s cieľom presťahovať uchádzačov o azyl do tranzitných centier inde na ostrove. Potvrdila to austrálska vláda, podľa ktorej išlo o operáciu Papuy-Novej Guiney
Ilustračné foto

Od zavretia tábora, ku ktorému došlo 31. októbra, odmietali z neho odísť stovky mužov pre obavy, že na nich budú útočiť príslušníci miestnej komunity. Viac ako 400 mužov ostávalo v centre aj napriek nedostatku potravín, vody či dodávok elektriny. Aj pri štvrtkovej policajnej akcii sa zdráhali odísť a ukrývali sa na strechách či na toaletách. Odtiaľ informovali cez sociálne siete, že policajti boli agresívni a ničili v tábore zariadenie aj ich majetok.
Agentúra DPA informovala s odvolaním sa na utečencov, že policajti a imigrační úradníci zatkli viac ako 20 mužov a ďalších 30 až 40 osôb odviedli násilne z tábora a iných zbili.
Dvanásť vplyvných austrálskych celebrít medzitým napísalo otvorený list austrálskemu premiérovi Malcolmovi Turnbullovi a opozičnému lídrovi Billovi Shortenovi, aby sa venovali “ľudskej katastrofe” na ostrove Manus, a aby okamžite do detenčného centra poslali pomoc.
“Domnievame sa, že je čas zastaviť neprijateľné a medzinárodne kritizované zaobchádzanie s utečencami na ostrove Manus, ktorí aj keď nespáchali žiadny zločin, sú tam teraz uväznení a opustení,” píše sa v liste podpísanom napríklad nositeľom Nobelovej ceny Petrom Dohertym a aborigénskym staršinom Mickom Dodsonom.
V rámci svojej kontroverznej politiky Austrália zadržiava uchádzačov o azyl, ktorí priplávali do krajiny loďou, v táboroch na ostrove Manus a na malom tichomorskom ostrove Nauru. Austrália zavrela centrum na ostrove Manus po tom, ako súd v Papui-Novej Guinei rozhodol, že tábor nie je v súlade s ústavou, a vyzval na presun uchádzačov o azyl do tranzitných centier inde na ostrove, dodáva britská spravodajská stanica BBC.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.