Vatikán 28. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/Gregorio Borgia)

Pápež František vystúpil v sobotu vo Vatikáne s prejavom o Európe, v ktorom vyzval na politický dialóg a odsúdil riešenia extrémistov a populistov. Pápežov príhovor zaznel v rámci medzinárodného kongresu Komisie biskupských konferencií Európskeho spoločenstva (COMECE), informovala agentúra AP
Na snímke pápež František

Politika by podľa Františka mala byť priestorom pre dialóg, ale namiesto toho sa stáva miestom konfrontácie súperiacich síl a protichodných požiadaviek. Kresťanov pápež vyzval, aby prispeli k obnove politického dialógu v Európe.
“Extrémistické a populistické skupiny nachádzajú živnú pôdu v mnohých krajinách. Jadrom svojho politického posolstva urobili protest bez toho, aby ponúkli alternatívu konštruktívneho politického projektu,” povedal pápež počas približne 30-minútového príhovoru.
František opäť apeloval na európske krajiny, aby sa nevzdávali otvorenej migračnej politiky. Pripustil však, že prisťahovalectvo treba regulovať, aj v záujme zaistenia úplnej integrácie migrantov do väčšinovej spoločnosti.
“Migrácia nesmie byť nepremysleným a neregulovaným procesom, ale zároveň nemôžme ani stavať múry nezáujmu a strachu,” zdôraznil pápež.
Samotní migranti však podľa neho nesmú zanedbávať “povinnosť poznať, rešpektovať a tiež asimilovať kultúru a tradície národa, ktorý ich prijíma,” citoval Františkove slová Vatikánsky rozhlas.
Pred vystúpením na konferencii sa pápež stretol na súkromnej audiencii s troma predstaviteľmi EÚ: prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom, predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim a prvou podpredsedníčkou Európskeho parlamentu Mairead McGuinnessovou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.