Pápež vyzval na väčšiu slobodu tlače vo svete

Vatikán 23. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martial Trezzini)
 
Pápež František vyzval na väčšiu slobodu tlače vo svete, pričom poukázal na prípad dvoch novinárov agentúry Reuters, ktorých uväznili v Mjanmarsku na základe obvinení z prechovávania tajných dokumentov.

Na snímke pápež Frantiček poèas celebrovania svätej omše v Ženeve 21. júna 2018.

František navštívil túto ázijskú krajinu minulý rok v novembri, neskôr mal v susednom Bangladéši emotívne stretnutie s rohinskými utečencami, ktorí sem utiekli z Jakchainského štátu v Mjanmarsku.
“Právo na informácie sa vždy musí chrániť, a nielen v súvislosti s Rohingami. Štáty, ktoré chcú niečo skrývať, vždy zastavia médiá a slobodu tlače. Musíme za ňu bojovať,” uviedol pápež v rozhovore pre Reuters, zverejnenom v piatok.
Dvojicu reportérov zadržiavajú mjanmarské úrady od vlaňajšieho decembra na základe zákona o úradnom tajomstve ešte z koloniálnej éry. Predmetná legislatíva umožňuje poslať ľudí za mreže na maximálne 14 rokov. Novinári v čase svojho zatknutia pracovali na prípade zabitia desiatich rohinských moslimov v jednej z obcí Jakchainského štátu.
Hovorca mjanmarskej vlády vyhlásil, že tamojšie súdnictvo je nezávislé od vedenia štátu, tak ako aj v iných demokratických krajinách.
Pápež bez uvedenia konkrétnych krajín odsúdil útoky na slobodu tlače “takzvanými demokratickými” vládami a poznamenal, že zlé rozhodnutia sa často robia v “bielych rukaviciach”. “Na niektorých miestach diktátorské vlády pod rúškom demokracie stále pokračujú v takýchto veciach,” vyhlásil František.
 
Príspevok Pápež vyzval na väčšiu slobodu tlače vo svete zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)