Vatikán 12. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

Pápež František zopakoval vo štvrtok výzvu na jadrové odzbrojenie a ekologickejší a spravodlivejší model ekonomického rastu. Informovala o tom agentúra DPA

Na snímke pápež František

„Jadrové zastrašovanie môže vytvoriť len ilúziu bezpečia,“ uviedol vo vopred zverejnenom posolstve k Svetovému dňu pokoja, ktorý pripadá na 1. januára. „Nemôžeme tvrdiť, že vo svete udržiavame stabilitu pomocou strachu zo zničenia,“ povedal.

Takáto politika podľa pápežových slov vytvára len falošné zdanie bezpečia a mala by byť nahradzovaná súdržnosťou a vzájomným porozumením, uvádza agentúra AP.

František sa už viackrát v minulosti vyjadroval k potrebe prijatia opatrení na boj s klimatickými zmenami. Otázku mieru a stability vo svete prepojil s ekologickými problémami, pričom uviedol, že mier si od ľudí vyžaduje nový spôsob interakcie voči sebe navzájom, ale aj voči planéte.

„Čeliac dôsledkom nášho nepriateľstva voči iným, nedostatku rešpektu voči nášmu spoločnému domu, nášmu hrubému zneužívaniu prírodných zdrojov – vnímaných len ako zdroj okamžitého zisku -, a to bez ohľadu na miestne komunity, spoločné blaho i samotnú prírodu, potrebujeme ekologickú konverziu,“ uviedol.

Pápež v posolstve nabádal aj na spoločenskú spravodlivosť. „Nemôže dôjsť k ozajstnému mieru, ak nedokážeme, že sme schopní vytvoriť spravodlivejší ekonomický systém,“ povedal. Vojnu pritom opísal ako niečo, čo poháňajú „zvrátenosť vo vzťahoch, hegemonické ambície, zneužívanie moci, strach z iných a vnímanie rôznorodosti ako prekážky“.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj