Vatikán 16. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino, Pool)
 
Pápež František sa v sobotu vo Vatikáne stretol s prezidentom Južného Sudánu Salvom Kiirom. Na schôdze pápež vyslovil túžbu túto africkú krajinu navštíviť, kde by chcel podporiť mierový proces. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke pápež František prijíma dar od prezidenta Južného Sudánu Salva Kiir Mayardita

Pápež sa s juhosudánskym prezidentom stretol v Apoštolskom paláci. Neskôr Kiir absolvoval stretnutia s vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinom a sekretárom Štátneho sekretariátu v sekcii pre vzťahy so štátmi Paulom Richardom Gallagherom.
Vatikán informoval, že rozhovory boli zamerané na mierový proces v Južnom Sudáne, návrat utečencov a budúci rozvoj.
Pápež plánoval Južný Sudán navštíviť v roku 2017 spolu s arcibiskupom z Canterbury, ktorý ako anglikánsky duchovný zastupuje väčšinu veriacich v tejto krajine. Vatikán jeho návštevu tejto najmladšej krajiny sveta odložil, pretože ju pokladal za príliš nebezpečnú.
Na stretnutí s Kiirom pápež podľa Vatikánu “vyjadril túžbu dozvedieť sa podmienky pre možnú návštevu Južného Sudánu, ktorú vníma ako znak blízkosti k obyvateľom a podpory mierového procesu”.
Občianska vojna v Južnom Sudáne sa začala v roku 2013. Vlani v septembri obe strany konfliktu podpísali mierovú dohodu. Vojna vyhnala z domovov približne štyri milióny ľudí.
 
Príspevok Pápež stále dúfa, že raz navštívi Južný Sudán zobrazený najskôr Hlavné správy.