Montreal 29. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stefano Rellandino)
 
Kanadský premiér Justin Trudeau v stredu vyhlásil, že je sklamaný odmietnutím pápeža Františka osobne sa ospravedlniť za úlohu katolíckej cirkvi pri nútenej asimilácii desaťtisícov indiánskych detí v cirkevných internátnych školách. Informuje o tom agentúra DPA.

Na snímke pápež František

“Som veľmi sklamaný, že katolícka cirkev sa odmieta ospravedlniť za svoju zodpovednosť v otázke internátnych škôl,” povedal novinárom Trudeau s tým, že bude naďalej na pápeža vyvíjať v tomto ohľade nátlak.
Odhaduje sa, že viac než 150.000 detí pôvodných obyvateľov Kanady – Inuitov a Métisov – bolo oddelených od svojich rodičov a nútených navštevovať internátne školy, prevádzkované katolíckou a anglikánskou cirkvou v mene federálnej vlády počas väčšiny minulého storočia.
Išlo o súčasť politiky nútenej asimilácie zameranej na “popretie domorodej podstaty indiánskych detí”. Kanadský výbor pre zmierenie to označuje za “kultúrnu genocídu”. Pápežské ospravedlnenie bolo jednou z požiadaviek, ktoré tento výbor v roku 2015 vyslovil v rámci procesu zmierenia medzi Kanadou a tamojším domorodým obyvateľstvom.
“Svätý Otec si je vedomý nálezov výboru a pristupuje k nim s vážnosťou. Po dôkladnom zvážení danej žiadosti a rozsiahlom dialógu s kanadskými biskupmi sa však rozhodol, že na túto problematiku nebude osobne reagovať,” uvádza sa v liste predsedu biskupskej konferencie Kanady Lionela Gendrona adresovanom kanadskej vláde.
 
Príspevok Pápež sa odmietol ospravedlniť za nútenú asimiláciu kanadských domorodcov zobrazený najskôr Hlavné správy.