Vatikán 18. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

Pápež František v stredu vyzval na väčšiu podporu ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou i ich opatrovníkov. Upozornil tiež, že títo chorí sú často osamotení alebo sa stávajú “obeťami násilia, zlého zaobchádzania a zneužívania, ktoré ničí ich dôstojnosť”

Na snímke pápež František

František spomenul ľudí s Alzheimerovou chorobou počas príhovoru v rámci stredajšej všeobecnej audiencie vo Vatikáne. Stalo sa tak pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa Alzheimerovej choroby (21. septembra).

Pápež František sa v stredu modlil aj za ľudí s onkologickými chorobami, “aby aj oni mohli byť čoraz viac podporovaní pri prevencii a liečbe”.

Agentúra AFP uviedla, že podľa odhadov zverejnených v správe World Alzheimer Report z roku 2017 na celom svete žije 50 miliónov ľudí s demenciou, pričom ich počet sa bude každých 20 rokov takmer zdvojnásobovať a v roku 2050 by mal dosiahnuť 131,5 milióna.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza ešte vyšší odhad pre rok 2050 – 152 miliónov chorých. Aj preto WHO v máji tohto roku vydala svoje prvé usmernenia týkajúce sa znižovania rizík vrátane zdravého stravovania, pravidelného cvičenia a nefajčenia.

Počas svojho pontifikátu sa pápež František už viackrát zmienil o ľuďoch postihnutých Alzheimerovou chorobou, ich rodinách či opatrovateľoch. V apríli tohto roku v rámci svojich “piatkov milosrdenstva” navštívil na severe Ríma centrum, ktoré sa stará o takýchto ľudí.

Svojou návštevou zviditeľnil fungujúci projekt na prekonávanie spoločenského vyčlenenia a osamelosti, ktoré neraz zažívajú osoby trpiace touto chorobou, dodala agentúra Vatican News.

Ide o projekt mestečka Emanuele, ktoré je jediným zariadením tohto druhu v Taliansku. Pozostáva zo 14 domov, z ktorých každý hostí šesť osôb. Nechýba ani minimarket, kaviareň, reštaurácia a salón krásy. Zariadenie tak obyvateľom ponúka možnosť viesť život čo možno najviac podobný tomu bežnému, pričom podporuje aj ich socializáciu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj