Vatikán 19. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pizzoli)
 
Pápež František prijal rezignáciu pomocného biskupa z Los Angeles Alexandera Salazara, ktorý bol obvinený z nevhodného správania k maloletej osobe. Ide o kauzu z 90. rokov, informovala v stredu agentúra AP

Na snímke pápež František

Pripomenula, že ide o ďalší zo série prípadov podozrení zo sexuálneho obťažovania vznesených proti biskupom, ktoré sa objavili v tomto roku, po škandále bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka.
Losangeleský biskup José H. Gomez vydal k prípadu list k veriacim, v ktorom vysvetlil, že arcibiskupstvo sa o podozreniach voči Salazarovi dozvedelo v roku 2005 s tým, že orgány činné v trestnom konaní ich vyšetrovali v roku 2002 a odmietli ho stíhať.
Arcidiecéza však kauzu postúpila vatikánskej Kongregácii pre náuku viery, ktorá v prípade Salazara rozhodla o istých preventívnych opatreniach. Biskup ich rešpektoval.
Ďalším vyšetrovaním v rámci cirkvi sa zistilo, že tvrdenie o nevhodnom správaní Salazara k maloletej osobe je hodnoverné. Komisia arcibiskupstva preto odporučila, aby Salazar v cirkvi nezastával žiadny úrad.
Gomez toto odporúčanie akceptoval a predostrel ho na schválenie Vatikánu. Ten v stredu vydal správu, v ktorej sa uvádza, že pápež Salazarovu rezignáciu prijal.
Salazara za pomocného biskupa v Los Angeles vymenoval pápež Ján Pavol II. Biskupskú vysviacku prijal 4. novembra 2004.
 
Príspevok Pápež prijal rezignáciu pomocného biskupa obvineného z nevhodného správania zobrazený najskôr Hlavné správy.