Rím 10. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)
 
Pápež František vyjadril v pondelok zármutok nad tým, že chudobní, nenarodení či uväznení nemajú zaručenú rovnakú ochranu ľudských práv ako bohatí

Na snímke pápež František

Pápež si pripomenul 70. výročie prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv v posolstve na začiatku Vatikánom podporovanej konferencie.
František upozornil na “mnohé rozpory” v spôsobe, akým je táto deklarácia OSN uplatňovaná. Obvinil pritom svetovú ekonomiku motivovanú ziskom, ktorá využíva chudobných, z krívd voči tým najzraniteľnejším.
“Pokým jedna časť ľudstva žije v hojnosti, dôstojnosť druhej časti sa nerešpektuje…ich základné práva sú ignorované alebo porušované,” povedal.
Spomenul nenarodených, tých, ktorí sa nemohli vzdelávať a dôstojne pracovať, ako aj väzňov, ktorí sú týraní a “držaní v neľudských podmienkach”. Hovoril tiež o “obetiach násilných zmiznutí a ich rodinách”.
Podľa agentúry AP išlo o Františkovu narážku na takzvanú špinavú vojnu v jeho rodnej Argentíne v rokoch 1976 až 1983, keď pravicová vláda viedla kampaň proti ľavicovým disidentom. Podľa oficiálnych odhadov 7600 až 13.000 ľudí vtedy prišlo o život alebo násilne “zmizlo”. Ľudskoprávni aktivisti sa domnievajú, že reálne ich mohlo byť až 30.000.
 
Príspevok Pápež: Pri uplatňovaní Všeobecnej deklarácie ľudských práv sú “mnohé rozpory” zobrazený najskôr Hlavné správy.