Rím 10. júla 2017 (HSP/Rádio Vaticana/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Pápež František poskytol ďalší rozhovor zakladateľovi talianskeho denníka La Repubblica, Eugeniovi Scalfarimu. Rovnako ako v minulosti zverejnil aj tentoraz jeho záznam. Text, ktorý vyšiel v tomto denníku, nie je však doslovný prepis rozhovoru, ale voľné prerozprávanie tém, ktorých sa rozhovor týkal. 93- ročný novinár a politik sám priznal, že si počas stretnutia s pápežom nepíše poznámky ani nepoužíva diktafón.
Na snímke pápež František

Rozhovor sa tentokrát dotkol okrem iného summitu G20. Pápež František sa netajil svojím znepokojením: “Obávam sa, že existujú dosť nebezpečné aliancie medzi mocnosťami s vybočenou víziou sveta: Amerika a Rusko, Čína a Severná Kórea, Rusko a Assad pokiaľ ide o vojnu v Sýrii,” cituje Scalfaro pápeža. Práve tieto aliancie podľa neho predstavujú ohrozenie pre migráciu.
František zdôraznil, že migrácia je dnes zásadným a silnejúcim problémom. “Nerobme si ilúzie: chudobné národy sú priťahované kontinentmi a krajinami oddávna bohatými. Najmä Európou. Kolonializmus vyšiel z Európy. Mal niektoré pozitívne aspekty, ale aj negatívne. V každom prípade sa Európa obohatila, stala sa najbohatšou na svete. Preto bude tiež hlavným cieľom migrujúcich národov,” usudzuje pápež František.
Svätý Otec sa Scalfarimu zveril aj so svojimi politickými názormi. Dal mu vraj za pravdu v tom, že Európska únia by mala čo najrýchlejšie prijať federálne usporiadanie, aby o politike a právach nerozhodovali už jednotlivé krajiny, ale federálna vláda a parlament. Podľa pápeža si európske krajiny musia uvedomiť, že iná cesta nevedie: buď sa Európa stane federálnou komunitou, alebo prestane hrať vo svete úlohu.
Pápež s talianskym novinárom hovoril aj na filozofická témy. Vysvetľoval, prečo Spinozov imanentismus nie je zhodný s kresťanskou víziou Boha. A keď prišla reč na Pascala, pritakal Scalfariho návrhu, že by si tento francúzsky mysliteľ zaslúžil batifikaci. Prisľúbil, že si v tejto veci vyžiada názor vatikánskych inštitúcií.