Vatikán 25. mája 2017 (HSP/kath.net/KAP/Foto:TASR-L’Osservatore Romano/Pool Photo via AP)

Kulinárske nedorozumenie pri Trumpovej návšteve vo Vatikáne:
S nahrávkou na slovinský pôvod manželky amerického prezidenta sa pápež František opýtal s pohľadom na jej manžela po španielsky: „Čo mu dávate jesť, poticu?” Melánia odpovedala: „Pizzu? – Áno.“ Aj prítomní žurnalisti boli z pápežovej znalosti „potice“ – slovinského národného múčnika sprvu zmätení. Vatikánsky predstaviteľ to musel objasniť.

Pápež František a prvá dáma USA Melania Trumpová si podávajú ruky počas súkromnej audiencie vo Vatikáne 24. mája 2017

Potica je zväčša vo forme kysnutej bábovky plnenej orechmi, makom či hrozienkami, ale aj bylinkami, tvarohom a medom. Pápež František tento múčnik ochutnal už v Argentíne, lebo jeho synovec má za ženu Slovinku. Naostatok ju pápež jedol, keď ho v októbri navštívil slovinský prezident Borut Pahor a priniesol mu ho ako dar.

Melánia Trumpová vyrastala ako Melanija Knavsová v Sevnici, malom meste na juhovýchode Slovinska. Jej otec Viktor Knavs sa narodil v r. 1941, počas nemeckej okupácie regiónu. Vtedy sa mená ponemčovali a novorodeniatka smeli dostať iba nemecké mená. Preto zapísali Viktora Knavsa ako Waldemara Knausa. Meno Viktor, ktoré vybrali rodičia, dostal až po okupácii.