Vatikán 28. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)
 
Pápež František odsúdil v nedeľu sobotňajší útok v pittsburgskej synagóge, ktorý nazval “neľudským násilným činom” a pomodlil sa za silnejšie morálne a občianske hodnoty. Informovala o tom agentúra Reuters

Na snímke pápež František

V závere nedeľného príhovoru k pútnikom zhromaždeným na Námestí sv. Petra pápež povedal, že útok v synagóge, kde v dôsledku streľby zahynulo 11 veriacich a ďalších šesť utrpelo zranenia, bol “príšerný”. “V skutočnosti sme týmto neľudským násilným činom zranení všetci,” dodal.
Muž ozbrojený strelnou zbraňou zaútočil v sobotu v pittsburskej synagóge, kde sa práve konal pravidelný obrad. Predpokladaného útočníka, identifikovaného ako 46-ročný Robert Bowers, zadržala polícia. Motív jeho konania nie je zatiaľ jasný, ide však o používateľa internetovej stránky obľúbenej medzi pravicovými extrémistami.
Muž bol medzitým obvinený z 29 trestných činov. Federálna prokuratúra vzniesla voči nemu obvinenia, ktoré zahŕňali 11 bodov súvisiacich s použitím strelnej zbrane s cieľom úmyselného zabitia a 11 bodov zo snahy narušiť náboženský obrad s následkom smrti, uviedla spravodajská stanica BBC.
Podľa prokuratúry obvinenému môže hroziť trest smrti.
Ako prejav úcty k obetiam útoku v Pittsburghu štátoch nariadil americký prezident Donald Trump spustiť vlajky na federálnych budovách v celých Spojených na pol žrde.
Trump vyhlásil počas vystúpenia na predvolebnom zhromaždení v Illinois, že streľba v synagóge bola “tým najhorším antisemitským útokom” a “srdcia všetkých Američanov naplnil žiaľ”. Vyslovil sa tiež za využívanie trestu smrti pri takýchto zločinoch.
Ešte predtým odsúdil Trump sobotňajší útok ako “hanebný čin masovej vraždy” predstavujúci “čisté zlo”. V ďalších tvítoch o ňom písal aj ako o “útoku proti ľudskosti” a vyzýval Američanov na “zjednotenie v záujme porazenia nenávisti”.
 
Príspevok Pápež odsúdil útok v pittsburgskej synagóge zobrazený najskôr Hlavné správy.