Bogota 10. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alessandro Di Meo)

Pápež František počas dnešnej poslednej zastávky na svojej ceste po Kolumbii zavítal do mesta Cartagena na severe krajiny, kde vzdal poctu svätému Petrovi Claverovi, jezuitskému kňazovi, ktorý tu v 17. storočí pokrstil státisíce černošských otrokov dovlečených kolonizátormi z Afriky.
Na snímke pápež František

František zdôraznil, že skutky tohto španielskeho kňaza a misionára by mali byť pre súčasnú katolícku cirkev príkladom “podpory dôstojnosti všetkých bratov a sestier, najmä chudobných, vylúčených zo spoločnosti, opustených, utečencov a trpiacich v dôsledku násilia alebo obchodovania s ľuďmi”, uvádza agentúra AP.
“Tu v Kolumbii, ale aj inde vo svete sa milióny ľudí stále predávajú ako otroci. Prosia nás o prejavenie kúska ľudskosti, nehy. Utekajú zo svojej vlasti po súši alebo po mori, pretože prišli o všetko, predovšetkým o svoju dôstojnosť a práva,” uviedol František počas modlitby pred kostolom zasväteným Petrovi Claverovi.
Pápež pozdravil tisíce ľudí čakajúcich v uliciach mesta. Mnohí si všimli na jeho tvári modriny a odreniny, ktoré si pápež privodil počas cesty do Cartageny, keď v papamobile stratil rovnováhu a udrel si tvár. Vatikánsky hovorca Greg Burke uviedol: “Pápež má na ľavom líci a nad obočím odreniny, je však v poriadku.”
František pricestoval na päťdňovú návštevu Kolumbie v stredu. Pápeža privítal na medzinárodnom letisku El Dorado kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Hlavným cieľom jeho návštevy bolo podporiť mierový proces medzi kolumbijskou vládou a bývalými Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC).
Františkova návšteva bola celkovo iba treťou pápežskou cestou do Kolumbie, kde rímskokatolícki veriaci tvoria 80 percent obyvateľstva. František s vráti do Vatikánu v pondelok.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.