Vatikán 20. marca 2017 (HSP/kath.net/KAP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)

Pápež František pripomenul veľkorysosť v spovednici a vyslovil sa aj za prípadné exorcizmy. Katolícka prax pokánia musí byť „vierohodným zrkadlom Božieho milosrdenstva“, ako povedal účastníkom kurzu vo vatikánskom omilosťujúcom súdnom dvore – Apoštolskej penitenciárii. Pritom platí vyhýbať sa prísnosti, ako aj nedostatku pochopenia. Spovedný otec, ktorý o svojej činnosti hlboko uvažuje, vie dobre, „že sám je prvým hriešnikom a prvým, ktorému sa odpustilo“.

Na snímke pápež František

František ďalej spovedníkom pripomenul, aby prosili o „dar pokory“. Musí sa jasne ukázať, že odpustenie je slobodný dar Boha. Kňazi tu hrajú iba úlohu „jednoduchých, aj keď potrebných správcov“ z Ježišovej vôle.  „Jemu sa bude určite páčiť, ak jeho milosrdenstvo veľkoryso použijeme,“ povedal pápež.

„Nasadenie exorcistov zostáva aj v dnešnej dobe nevyhnutné,“ povedal pápež ďalej. Na spoveď občas prídu ľudia s „duchovnými poruchami“. „Pokiaľ tieto nemajú, ako vo väčšine prípadov, psychické príčiny, nesmú duchovní pastieri váhať obrátiť sa na tých, ktorým je v  diecézach zverená táto citlivá a potrebná služba – teda na exorcistov,“ povedal František.

Pápež zdôraznil, že na posúdenie možných „duchovných porúch“ sa musia kňazi poradiť s psychológmi a lekármi. Potrebné je aj zohľadnenie „existenčných, cirkevných, prirodzených a nadprirodzených okolností“. Konkrétne príklady pápež neuviedol. Vzhľadom na exorcistov František povedal, že tí sa musia „voliť veľmi starostlivo a s veľkou múdrosťou“.

Apoštolská penitenciária je jeden z troch najvyšších súdnych dvorov Katolíckej cirkvi. Má o. i. na starosti odpustky a rušenie trestov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.