Vatikán 8. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)
 
Použitie chemických zbraní proti civilistom nie je nikdy prípustné, povedal v nedeľu pápež František, čítajúc mimoriadnu výzvu určenú pre Sýriu.

Pápež František prichádza na celebrovanie sv. omše na Námestí sv. Petra 8. apríla 2018 vo Vatikáne

“Zo Sýrie prichádzajú strašné správy o bombardovaní s desiatkami obetí… správy o mnohých ľuďoch zasiahnutých účinkami chemických látok obsiahnutých v bombách,” uviedol ďalej najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi. Z jeho prejavu cituje agentúra DPA.
“Neexistuje dobrá alebo zlá vojna – a nič, nič nemôže ospravedlniť použitie takýchto vražedných prostriedkov proti neozbrojeným ľuďom a obyvateľstvu,” dodal pápež v rámci nedeľnej bohoslužby na rímskom Námestí sv. Petra.
Pápež apeloval na vysokých politických a vojenských predstaviteľov, aby “si vybrali inú cestu – cestu rokovaní, čo je jediná cesta, ktorá môže priniesť mier”.
Sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci v nedeľu uviedli, že útok chemickými zbraňami, ku ktorému údajne došlo v noci zo soboty na nedeľu v meste Dúmá v blízkosti Damasku, si vyžiadal najmenej 40 obetí na ľudských životoch. Zväz sýrskych záchranárskych organizácií (UOSSM) prišiel dokonca s bilanciou až vyše 100 mŕtvych.
Podľa Sýrsko-americkej zdravotníckej spoločnosti (SAMS) jedna bomba – s obsahom chlóru – zasiahla v Dúmá nemocnicu, a druhá bomba, ktorá podľa SAMS obsahovala “zmiešané látky” vrátane nervových, zasiahla neďalekú budovu.
 
Príspevok Pápež k Sýrii: Nič nemôže ospravedlniť používanie chemických zbraní zobrazený najskôr Hlavné správy.