Vatikán 25. januára 2018 (HSP/KAP/Foto:TASR-L’Osservatore Romano/Pool Photo Via AP)

Pápež František vyzval Svetové hospodárske fórum SHF v švajčiarskom Davose k výrazne silnejšiemu úsiliu o viac spravodlivosti a o trvalo udržateľný rozvoj.
Na snímke pápež František

Hrozí, že ľudia sa stanú „iba ozubenými kolesami mašinérie, ktorá sa k nim staviam iba ako ku konzumentom“. „Akonáhle sa ľudia pre mašinériu už nezdajú užitoční, tak ich bez škrupulí vyhodia,“ napísal v liste Klausovi Schwabovi, zakladateľovi a prezidentovi SHF.
„Je morálnou povinnosťou a zodpovednosťou každého vytvoriť príslušné podmienky, aby každá ľudská osoba mohla dôstojne žiť,“ napomína pápež. „Ak by sa postavili proti ľahostajnosti a „kultúre odhadzovania“, mali by podnikateľské kruhy nesmiernu moc účinne niečo zmeniť. Mohli by zvýšiť produkciu, vytvoriť nové pracovné miesta, dodržiavať zákony na ochranu pracujúcich, bojovať proti korupcii  a zasadzovať sa za verejné blaho. Iba skrze pevné rozhodnutie všetkých hospodárskych faktorov môžeme dúfať, že osudu nášho sveta dodáme iné smerovanie. Teraz je správny čas urobiť všetko pre zodpovednosť v oblasti rozvoja ľudstva,“ uviedol František.
Na Svetové hospodárske fórum do Davosu príde do piatku viac ako 3000 účastníkov – 70 hláv štátov a vlád, ako aj 2000 hospodárskych činiteľov. Očakáva sa francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová aj americký prezident Donald Trump.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.