Dublin 25. augusta 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)
 
Pápež František pricestoval v sobotu na dvojdňovú návštevu Írska. Ide o prvú návštevu pápeža v tejto krajine po takmer 40 rokoch. Počas nej by mala dominovať téma sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi.

Na snímke pápež František a írsky prezident Michael D. Higgins s manželkou

Očakáva sa, že pápež sa stretne s obeťami zneužívania a bude mať “množstvo príležitostí”, aby sa k tejto téme vyjadril, uviedol Vatikán.
Pápež František požiadal v pondelok o odpustenie za škandály so zneužívaním detí v rámci katolíckej cirkvi a pripustil, že bolesť obetí “bola dlho ignorovaná, uchovávaná v tajnosti alebo zamlčiavaná”.
Cesta Františka do Írska podľa dublinského arcibiskupa Diarmuida Martina prichádza v čase zvýšených obáv o budúcnosť cirkvi v Írsku i mimo neho. Martin v tejto súvislosti vyjadril nádej, že pápež bude otvorene hovoriť o “temnote” z minulosti, no tiež sa jasne vyjadrovať o budúcnosti.
Martin uviedol, že počet obetí bol “nesmierny”, a priznal, že škandály zapríčinili “hlboko zakorenenú nevôľu” voči cirkevným lídrom, ktorí napomáhali zneužívaniu a snažili sa chrániť.
Vatikán vyjadril nedávno “zahanbenie a žiaľ” v súvislosti s kritickou správou veľkej poroty o rozsiahlom pohlavnom zneužívaní detí katolíckymi kňazmi v šiestich diecézach v americkom štáte Pensylvánia.
 
Pápež František vyjadril pobúrenie na “odpudivými zločinmi” kňazov
Pápež František vyjadril v sobotu počas návštevy Írska pobúrenie nad zlyhaniami cirkevných orgánov. Tie sa podľa neho nedostatočne zaoberali “odpudivými zločinmi” kňazov, ktorí znásilňovali a sexuálne obťažovali deti.
“Zlyhanie cirkevných orgánov…dostatočne sa venovať týmto odpudivým zločinom spôsobilo plným právom pobúrenie a zostáva zdrojom bolesti a hanby pre katolícku komunitu. Ja sám zdieľam tieto pocity,” uviedol pápež na dublinskom hrade pred írskymi vládnymi predstaviteľmi.
Pred pápežom vystúpil írsky premiér Leo Varadkar, ktorý ho vyzval, aby zakročil voči duchovným zapleteným do zneužívania detí a jeho utajovania. “Tieto rany sú stále otvorené,” uviedol a apeloval na pápeža, aby zaručil, že sa už nebudú tieto “hrozné zločiny” opakovať.
Príspevok Pápež František vyjadril pobúrenie na “odpudivými zločinmi” kňazov zobrazený najskôr Hlavné správy.