Rím 6. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Gregorio Borgia)

Pápež na cintoríne v Nettune odslúži 2. novembra omšu za všetky obete vojny
Pápež František vzdá poctu vojnovým obetiam, keď v novembri navštívi dve lokality viažuce sa k druhej svetovej vojne ležiace južne od Ríma – americký vojenský cintorín v meste Nettuno a Ardeatinské jaskyne, kde došlo k jednému z najväčších masakrov v nacistami okupovanom Taliansku.
Na snímke pápež František

Vatikán, ktorý cituje agentúra AP, dnes oznámil, že pápež na cintoríne v Nettune odslúži 2. novembra omšu za všetky obete vojny. Tento deň je v katolíckej cirkvi známy ako Sviatok všetkých svätých alebo Deň pamiatky zosnulých. Na cintoríne Sicily-Rome American Cemetery and Memorial je pochovaných 7861 vojakov.
Ešte v ten istý deň najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi navštívi Ardeatinské jaskyne na okraji Ríma. V marci 1944 tam príslušníci nacistických jednotiek zavraždili 335 civilistov.
Išlo o ich pomstu za bombový útok partizánov, pri ktorom na jednej z rímskych ulíc – Via Rasella – prišlo o život 33 nemeckých vojakov. Tieto udalosti sú spracované vo filme Masaker v Ríme (1973), ktorý s medzinárodným obsadením nakrútil v taliansko-francúzskej koprodukcii režisér George P. Cosmatos.
Ardeatínske jaskyne navštívil v marci 2011 dokonca po tretí raz aj predchodca súčasného pápeža – Benedikt XVI.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.