Pápež František ustúpil a súhlasil s rezignáciou nigérijského biskupa

Vatikán 19. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)

Pápež František ustúpil a súhlasil s rezignáciou nigérijského biskupa Petra Okpalekeho, ktorého už roky odmietali kňazi diecézy Ahiara. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.
Na snímke pápež František

František ešte v júni minulého roka adresoval kňazom v tejto nigérijskej diecéze tvrdé ultimátum. Napísal im, že môžu prísť o svoje posty, ak ho neuposlúchnu a nebudú akceptovať Okpalekeho ako svojho biskupa.
Nie je jasné, koľkí z nich uposlúchli a písomne sa zaviazali biskupa akceptovať. Vatikán však v pondelok oznámil, že Okpaleke odstupuje a pápež vymenoval monsignora Luciusa Iwejuruho Ugorjiho ako dočasného správcu diecézy Ahiara.
Prípad biskupa Okpalekeho bol skúškou pápežskej autority. Podobným prípadom je aj čilský biskup Juan Barros, voči ktorému vzniesli obete pohlavného zneužívania obvinenia, že údajne kryl jedného z pedofilných kňazov. Kontroverzie ohľadom Barrosa poznamenali aj nedávnu pápežovu návštevu v Čile. František obete nepríjemne prekvapil, keď v jej závere vyhlásil, že kým neuvidí dôkaz o Barrosovom konaní, bude všetky obvinenia na jeho adresu považovať za ohováranie.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.