Vatikán 14. októbra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)
 
Pápež František dnes na začiatku omše na vatikánskom námestí sv. Petra vyhlásil za svätých pápeža Pavla VI. a zavraždeného salvádorského arcibiskupa Óscara Romera

Na snímke pápež František počas svätorečenia

Po krátkych životopisoch Pavla VI., Romera a ďalších piatich ľudí, ktorých v nedeľu kanonizoval, ich František vyhlásil za svätých a “nariadil, aby ich takto uctievala celá cirkev”.
Dav, v ktorom bolo aj asi päťtisíc salvádorských pútnikov, po obrade zatlieskal. Salvádorčania do Ríma vycestovali, aby si uctili svojho hrdinu Romera, ktorý sa vzoprel brutálnej vojenskej diktatúre a bránil práva chudobných.
Romera zavraždila 24. marca 1980 pravicová eskadra smrti na objednávku salvádorskej vojenskej diktatúry za to, že vehementne vystupoval proti represiám proti chudobným zo strany armády na začiatku občianskej vojny z rokov 1980 až 1992.
Pavol VI., ktorý sedel na svätopeterskom stolci v rokoch 1963 až 1978, v rokoch 1962 až 1965 predsedal Druhému vatikánskemu koncilu, ktorý reformoval cirkev. Po Piovi X., Jánovi XXIII. a Jánovi Pavlovi II. je už štvrtým pápežom, ktorého v 21. storočí vyhlásili za svätého.
 
Príspevok Pápež František svätorečil arcibiskupa Óscara Romera a pápeža Pavla VI. zobrazený najskôr Hlavné správy.