Rím 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/L’Osservatore Romano)

Pápež František rozprával v piatok o svojej nadchádzajúcej návšteve Mjanmarska. Pápežove slová citovala agentúra DPA, podľa ktorej sa František už “veľmi teší”.
Na snímke pápež František

Pápež v rámci tohto vyjadrenia prebiehajúcu krízu s moslimskou menšinou Rohingov v Mjanmarsku priamo nespomenul. Agentúra DPA uviedla, že Františka upozornili, aby sa priamo k osudu Rohingov nevyjadroval a predišiel tak nepríjemnostiam s mjanmarskými predstaviteľmi.
“V časoch príprav na moju cestu do Mjanmarska, chcem zaslať pozdravy a priateľské slová celému tamojšiemu obyvateľstvu. Na stretnutie s vami sa už veľmi teším,” povedal František v posolstve natočenom na video.
Pápež podľa vlastných slov prichádza do Mjanmarska, aby podporil tamojšiu katolícku menšinu, ale aj povzbudil “akúkoľvek snahu o vybudovanie harmónie a spolupráce v záujme všeobecného blaha”.
František bude na oficiálnej návšteve Mjanmarska 27.-30 novembra a následne sa presunie do susedného Bangladéša, kde sa zdrží do 2. decembra.
Mjanmarská vláda čelí medzinárodnej kritike za svoj postup voči moslimským Rohingom v Jakchainskom štáte, kde sa vládne sily údajne dopúšťajú rozsiahleho porušovania ľudských práv, čo tamojší predstavitelia popierajú a vyhlasujú, že ide o operáciu proti povstalcom.
Prenasledovanie Rohingov v prevažne budhistickom Mjanmarsku pápež František ešte vo februári odsúdil s tým, že podľa neho k nemu dochádza iba preto, že ide o moslimov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.